Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę

Stetoskop to jeden z najpopularniejszych i najlepiej znanych przyrządów diagnostycznych na świecie. Jego podstawowym zadaniem od samego początku było osłuchiwanie klatki piersiowej, serca oraz jamy brzusznej pacjenta. Wprawdzie wynalezienie stetoskopu przypisuje się pewnemu VIII-wiecznemu lekarzowi z Francji, jednak to dopiero pewien amerykański kardiolog wprowadził stetoskopy na poziom, który obecnie znamy.

Stetoskopy
Stetoskopy

Stetoskopy w historii medycyny

Pierwszy stetoskop, stworzony w 1816 roku przez René Laennec’a, był urządzeniem niezwykle prostym. W rzeczywistości była to prosta, drewniana słuchawka w kształcie rurki (czy też raczej trąbki) posiadającej płaskie, przytykane do ucha zakończenie.

Kolejnym etapem rozwoju stetoskopu była stworzona w 1840 roku przez Goldinga Bird’a tuba przechodząca w elastyczną rurkę, której końcówkę lekarz wkładał sobie w ucho. Niewiele później, bo w 1851 roku irlandzki lekarz Arthur Leared jako pierwszy zaproponował posługiwanie się stetoskopem dwuusznym, którą to konstrukcję po niespełna roku udoskonalił George Cammann. To stosunkowo proste jeszcze wówczas urządzenie diagnostyczne bez większych zmian było wykorzystywane przez lekarzy na całym świecie aż do momentu, kiedy to David Littmann – amerykański kardiolog niemieckiego pochodzenia, opracował innowacyjne stetoskopy wyposażony w specjalną membranę akustyczną.

Nowatorskie stetoskopy Littmanna

Historia stetoskopu membranowego Littmanna rozpoczęła się w listopadzie 1961 roku, kiedy to wspomniany kardiolog opublikował na łamach Journal of the American Medical Association dokładny opis stetoskopu (jego zdaniem) idealnego. Dla wzmocnienia wszelkich dźwięków o niskich częstotliwościach, stetoskop ten miał mieć otwartą głowicę. Z kolei aby umożliwić filtrację niskich dźwięków, Littmann zaproponował głowicę zamkniętą wyposażoną w sztywną membranę z tworzywa sztucznego. Całości dopełniała wzmocniona rurka z jednym otworem światła oraz sprężynka pozwalająca utrzymywać odpowiednie napięcie pomiędzy obiema słuchawkami. W opinii kardiologa idealny stetoskop powinien być przy tym możliwie krótki, a także lekki i wygodny w noszeniu oraz użytkowaniu.

Na podstawie opisanej w medycznym czasopiśmie charakterystyki, w 1963 roku powstał i został opatentowany nowy stetoskop, który od swoich poprzedników różnił się znacznie lepszą akustyką, a tym samym znacznie większymi możliwościami osłuchowymi. Widząc, jak bardzo wynalazek ten ma szansę wpłynąć na możliwości postawienia właściwej diagnozy lub wykrycia wszelkich utajonych dysfunkcji serca i płuc, Littmann wraz ze swoim partnerem biznesowym postanowił założyć spółkę Cardiosonics Inc., zajmującą się produkcją i sprzedażą nowych stetoskopów. Powstała w ten sposób marka Littmann do dziś jest jedną z najważniejszych na rynku przyrządów medycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *