Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę

Ortopedia to dziedzina medycyny, która specjalizuje się w diagnostyce, profilaktyce oraz leczeniu dolegliwości z zakresu układu ruchu człowieka. Leczenie ortopedyczne dotyczy przede wszystkim chorób i urazów obejmujących kości, stawy, wiązadła, mięśnie, nerwy oraz naczynia krwionośne, i może mieć ono zarówno charakter operacyjny, jak i zachowawczy.

Prawidłowe rozpoznanie schorzenia jest kluczowe

Rozpoznanie i leczenie schorzeń ortopedycznych musi być oparte przede wszystkim na profesjonalnym i szczegółowym badaniu lekarskim, z użyciem m.in. badania ultrasonograficznego konkretnego narządu ruchu pacjenta. Ortopeda w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad z chorym odnośnie charakterystyki dolegliwości, które mu dokuczają. Niejednokrotnie na tym etapie leczenie wykonuje się również badanie palpacyjne, które pomaga rozpoznać rodzaj schorzenia. Szczególnie problematyczne jest zazwyczaj właściwe rozpoznanie schorzeń zwyrodnieniowych kręgosłupa, ponieważ takie urazy dawać nietypowe objawy, jak np. szumy uszne, migreny, drętwienie nóg czy ból za mostkowy.

Zachowawcze i operacyjne leczenie schorzeń i urazów

W zależności od przeprowadzonego rozpoznania leczenie schorzeń ortopedycznych i urazów może mieć postać operacyjną lub zachowawczą. Niestety, inwazyjne leczenie chirurgiczne pociąga za sobą konieczność poddania pacjenta zazwyczaj długotrwałej rehabilitacji. Leczenie urazów i schorzeń metodą zachowawczą ma charakter nieinwazyjny i przeprowadza się ją najczęściej z użyciem środków farmakologicznych w postaci m.in. nowoczesnych leków przeciwzapalnych i rozkurczowych oraz kwasu hialuronowego. Bardzo dobre efekty przynoszą również wszelkiego rodzaju zabiegi fizjoterapeutyczne, do których można zaliczyć np. prądy, elektroterapię, masaże oraz ćwiczenia rehabilitacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *