Domowy mini browar

Mówiąc „browar” myślimy od razu o wielkim przedsiębiorstwie, milionach zatrudnionych ludzi oraz o drogich maszynach i sprzęcie, który służy do produkcji piwa. A co gdyby każdy z nas pokusił się o stworzenie swojego własnego mini browaru, u siebie w domu czy mieszkaniu? Wbrew pozorom nie jest to tak trudne, jak nam się wydaje.

Mini browar we własnej kuchni

Na wyprodukowanie tego jakże pysznego złotego trunku potrzebujemy zaledwie tydzień. Wszystko jesteśmy w stanie zrobić i przygotować we własnej kuchni, bądź w dowolnym pomieszczeniu według uznania. Pamiętać należy tylko o odpowiedniej temperaturze, w której piwo będzie fermentować, ale to już na ostatnim etapie procesu. Zanim jednak otworzymy nasz mini browar, należy się zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt piwowarski.

Sprzęt do mini browaru

W zależności od przepisu i sposobu produkowania piwa, potrzebujemy różnego rodzaju składników. Skupimy się jednak na najprostszym sposobie, w którym będzie potrzebować: pojemnik fermentacyjny z rurką i kranikiem, środek do dezynfekcji, kapsle wraz z kapslownicą, łygę piwowarską, miarkę do cukru oraz tak zwany brew-kit, czyli nachmielony ekstrakt słodowy, najczęściej spotykany w postaci syropu.

Wszystkie wymienione elementy z łatwością kupimy w sklepach internetowych w postaci zestawów do warzenia swojego domowego piwa. Cały sprzęt do mini browaru ma przystępną cenę, aczkolwiek dla niektórych na początek może okazać się sporym wydatkiem. Weźmy jednak pod uwagę, że fermentatora czy kapslownicy możemy użyć więcej niż jeden raz. Ponadto potrzebować będziemy dodatki takie jak, cukier lub glukozę i drożdże.

Kiedy już znajdziemy odpowiedni przepis, zabieramy się za produkcję naszego mini browaru. Po około tygodniu możemy zacząć rozlewać gotowe do spożycia piwo do butelek i rozpocząć degustację. Zalecane jest jednak, aby jeszcze przez parę dni poleżakowało w chłodnym miejscu. Potem pozostanie nam już tylko chwalenie się przed znajomymi swoim własnym wyrobem, który zwykle smakuje o niebo lepiej niż ten, który możemy kupić w sklepach.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.