Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę

Kupno mieszkania to marzenie niemal każdego, kto zamierza założyć rodzinę i rozpocząć nowy etap życia. Jest to proces wieloetapowy, który wymaga dopełnienia wielu formalności, które towarzyszą od momentu starania się o kredyt na mieszkanie, aż po odbiór kluczy do mieszkania.

Kredyt na mieszkanie

Rzadko kiedy zakup mieszkania nie oznacza konieczności zaciągnięcia kredytu. Uzyskanie zgody banku wymaga przejścia szczegółowego procesu uwierzytelnienia kandydata, czyli ustalenia jego tzw. zdolności kredytowej. Inaczej mówiąc, kredytodawca musi ustalić czy kredytobiorca będzie w stanie spłacać zaciągnięte zobowiązanie. W tym celu będziemy musieli przedstawić szereg dokumentów w zależności od rodzaju placówki. Na pewno konieczna będzie umowa o pracę. Okres zatrudnienia ma olbrzymie znaczenie. Banki najchętniej udzielają kredytu osobom pracującym na czas nieokreślony. W innym przypadku bank może wymagać zaświadczenia o zamiarze przedłużenia pracownikowi umowy wystawionym przez pracodawcę. Potrzebne będzie także zaświadczenie o zarobkach.

Nowe czy używane?

Z punktu widzenia formalności, umowa z developerem jest bardziej korzystna niż zakup nieruchomości z runku wtórnego. Chodzi o podatek od umowy cywilnoprawnej, czyli od wzbogacenia się. Nabywając mieszkanie używane będziemy zobowiązani do poniesienia takiej opłaty. Podatek naliczany jest od metrażu, maksymalna stawka za metr kwadratowy to 75 groszy. W przypadku umowy z developerem, czyli zakupu mieszkania nowego, kupujący zwolniony jest z takiej opłaty. W przypadku zaciągnięcia kredytu z hipoteką, kupujący zobowiązany będzie zapłacić podatek od ustanowienia hipoteki, który wynosi 19 zł jeżeli wartość hipoteki nie została ustalona lub 0,1% kiedy została ona zdefiniowana.

Odbiór

Formalności wymaga także odbiór mieszkania. Kiedy pieniądze zostaną wpłacone, ostatnie spotkanie ze sprzedającym odbywa się w mieszkaniu. Strony zobowiązane są do sporządzenia tzw. protokołu zdawczo-odbiorczego. Musi się w nim koniecznie znaleźć zapis o stanie liczników oraz szczegółowe informacje dotyczące stanu nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *