Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę
DomFinanse

Bezpieczne płatności internetowe, o których być może nie miałeś pojęcia!

Rynek dóbr i usług cyfrowych w Polsce rozwija się w najlepsze, a płacenie w sieci za pomocą komputerów i smartfonów to już codzienność dla większości z nas. Jednak siła przyzwyczajenia do jednej i tej samej metody płatności online może uśpić naszą czujność i w rezultacie być zgubna dla bezpieczeństwa naszych pieniędzy. Warto więc sprawdzić, co oferują nam inne rozwiązania dostępne na rynku. Być może odkryjesz korzyści, o których nie miałeś dotąd pojęcia.

płatności przez internet


W zależności od potrzeb, miejsca i towaru

Płatności przez internet dotyczą nie tylko produktów dostępnych w sieci, które są następnie dostarczane do naszych domów lub paczkomatów przez kurierów oraz listonoszy. To także bogata oferta aplikacji, gier, filmów i seriali online, muzyki, książek czy też biletów na imprezy kulturalno-sportowe. Za te wszystkie dobra możemy obecnie zapłacić na wiele różnych sposobów, wykorzystując np. dane swojej karty bankomatowej, posługując się wirtualnymi portfelami, logując się do bankowości internetowej robiąc przelew. To w jaki sposób i z której opcji skorzystamy zależy przede wszystkim od tego, gdzie i za co płacimy.


Pay-by-link

Jedna z najbardziej popularnych obecnie form płatności przez internet to, bez wątpienia, opcja e-przelewu, czyli tzw. pay-by-link. Ta usługa została stworzona przez banki oraz operatorów technologii płatniczych, a więc realizacja płatności odbywa się przy udziale pośredników. Jednym z operatorów takich transakcji jest KIR, obsługujący system Paybynet. Wybierając ten wariant płatności internetowych otrzymujemy listę banków, z których wybieramy tą instytucję, w której mamy konto. Następnie zostajemy przekierowani na stronę wybranego banku i po zalogowaniu dane do przelewu zostają pobrane automatycznie. Wystarczy jedynie zatwierdzić transakcję i podać kod PIN. Po wykonaniu przelewu system automatycznie wyloguje nas z konta bankowego i przekieruje do witryny sklepu, w którym robiliśmy zakupy.


Plastik

Druga bardzo popularna forma płatności w internecie to płatności kartą. Z tej opcji mogą korzystać nie tylko właściciele kart kredytowych, ale również debetowych. Aby wykonać transakcję kartą wystarczy podać jej numer, imię i nazwisko, datę ważności karty, a także kod CVV2/CVC2, znajdujący się na odwrocie „plastiku”. Jest to na pewno szybki i wygodny sposób płacenia online, jednak z uwagi na konieczność podawania widocznych na karcie danych, płacenie kartą jest nieco mniej bezpieczne i nieraz może wiązać się z wyższą prowizją. W niektórych bankach wprowadzono dodatkowe zabezpieczenia takich transakcji w postaci kodów autoryzacyjnych (3-D Secure), a nawet potwierdzenia telefoniczne w przypadku transakcji nietypowych, budzących wątpliwości banku.


Przelew

Trzecią opcją dla kupujących online są tradycyjne przelewy internetowe. Ta forma płatności może być jednak nieco uciążliwa dla nas z uwagi na konieczność samodzielnego wprowadzenia do systemu wszystkich danych sprzedawcy, co nie tylko wydłuża czas realizacji zlecenia, ale również pociągać za sobą ryzyko popełnienia błędu podczas uzupełniania danych transferowych. Tego typu niedogodności nie występują w przypadku wcześniejszych rozwiązań.


BLIK

Warto również zwrócić uwagę na jeszcze jedno rozwiązanie, a więc BLIK. Ta forma płatności to jedno z ciekawszych rozwiązań tego typu, które bardzo szybko zyskuje na popularności wśród konsumentów. Z BLIK-a mogą korzystać użytkownicy smartfonów. Dzięki niemu zapłacimy nie tylko za zakupy online, ale równie i za te w tradycyjnym sklepie stacjonarnym. BLIK-iem wypłacimy środki z bankomatu, a także wykonamy przelew bez konieczności podawania rachunku bankowego odbiorcy (tzw. przelew na numer telefonu).

Powiązane artykuły
Dom

Półkotapczan w nowoczesnym stylu

Wystrój mieszkania to bardzo ważna sprawa. Odpowiednio urządzone sprawi, iż…
Dom

Jak wybrać stolarkę okienną i drzwiową?

Jeśli Twoje okna dni świetności mają już za sobą, zastąpienie…
Dom

Jak pokazać lub ukryć grzejnik

Dom można porównać do spójnej kompozycji, w której wszystkie elementy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

×
Finanse

Najlepsza księgowość dla Twojej firmy