Do tego, aby kupić alkomat, wielu kierowców nie trzeba już zachęcać. Wiele wątpliwości pozostawiają natomiast inne kwestie: Jaki alkomat warto kupić? Gdzie można go nabyć? Ile wydać na alkomat? Postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące alkomatów do użytku prywatnego.

Najpopularniejsze i najlepsze alkomaty prywatne

Obecnie sprzedaż alkomatów odbywa się w bardzo wielu miejscach. Niestety w wielu przypadkach mamy do czynienia ze sprzedażą urządzeń bardzo niskiej jakości. Nie tylko są one niezbyt wytrzymałe, ale również ich pomiary są bardzo niewiarygodne. Bezsensowna wydaje się pozorna oszczędność polegająca na zakupie taniego alkomatu, gdyż kierowca nie ma z niego żadnego pożytku. Zalecamy zakup jakościowych alkomatów, których pomiary budzą zaufanie.

Sprzedaż alkomatów

Obecnie najpopularniejsze alkomaty na rynku to urządzenia elektrochemiczne. Większość alkomatów elektrochemicznych wypełnia związek o nazwie nadmanganian potasu. Na skutek reakcji, jaka zachodzi między nadmanganianem potasu, a etanolem, powstaje prąd. Odpowiedni czujnik odczytuje natężenie prądu, które jest wskaźnikiem ilości etanolu w powietrzu. Innymi słowy, im większe stężenie etanolu w powietrzu, tym większe natężenie prądu w urządzeniu. Alkomaty elektrochemiczne są miarodajne, gdyż do reakcji dochodzi tylko w kontakcie nadmanganianu potasu z etanolem. Tym samym inne związki, takie jak choćby dym nikotynowy, nie zakłócają pomiaru. Niestety dawniej do zakłóceń dochodziło dosyć często, gdyż w powszechnym użytku były alkomaty półprzewodnikowe, wrażliwe na wiele rozmaitych związków i substancji. Dzisiaj na szeroką skalę ma miejsce sprzedaż alkomatów elektrochemicznych do użytku prywatnego, jednak korzysta z nich również policja, co jasno dowodzi skuteczności tych urządzeń. Należy jednak podkreślić, iż alkomat tego typu również może zawodzić, jeśli jest kiepsko wykonany. Przykładowo, wyniki mogą fałszować wady konstrukcyjne, przez które do sensorów dociera zbyt małą ilość powietrza wydychanego przez kierowcę.

Sprzedaż alkomatów – gdzie i za ile?

Obecnie sprzedażą alkomatów zajmuje się wiele sklepów, jednak my polecamy dokonać zakupu w wyspecjalizowanym sklepie internetowym. Alkomaty często znajdują się w ofercie sklepów motoryzacyjnych. Zwykle są to profesjonalne urządzenia posiadające atesty, w przeciwieństwie do alkomatów oferowanych np. w supermarketach. Ceny alkomatów są zróżnicowane, gdyż zależą od sposobu działania, budowy, solidności i marki. Względnie miarodajne alkomaty można kupić już za kilkadziesiąt złotych, jednak chcąc mieć pewność, iż wynik na wyświetlaczu wskazuje rzeczywistą zawartość alkoholu w powietrzu, trzeba wydać co najmniej 300-400 zł. Natomiast ceny profesjonalnych alkomatów policyjnych o największej trafności pomiaru zaczynają się od 1500 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.