Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę
Produkty

Czym są i jak działają sondy hydrostatyczne?

Sondami hydrostatycznymi nazywamy urządzenia służące do pomiaru poziomu cieczy przy użyciu metody hydrostatycznej. Ich możliwości są bardzo różnorodne, przez co i zastosowanie jest bardzo szerokie. Sondy hydrostatyczne wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu, a zwłaszcza w przedsiębiorstwach zarządzających gospodarką wodno-ściekową na danym obszarze.

Czym są sondy hydrostatyczne?

Sonda hydrostatyczna daje możliwość otrzymania bardzo dokładnych pomiarów głębokości w różnego rodzaju zbiornikach wodnych, bez względu na to, czy są to zbiorniki otwarte, czy zamknięte (np. kanały lub baseny). Podstawą działania sondy hydrostatycznej jest zastosowanie metody hydrostatycznej, czyli sposobu na wyznaczenie ciśnienia hydrostatycznego wytwarzanego przez masę określonej wysokości słupa dowolnej cieczy. Zarówno sama metoda, jak i korzystające z niej sondy hydrostatyczne, stosowane są powszechnie przez wiele przedsiębiorstw i instytucji zarządzających zbiornikami wodnymi, kanałami, przepustami i ciekami wodnymi.

Sonda hydrostatyczna

Sonda hydrostatyczna

Na czym polega metoda hydrostatyczna?

W metodzie hydrostatycznej bardzo ważne jest to, że nie wymaga ona idealnie równego i spokojnego lustra wody. Pomiary za pomocą sondy hydrostatycznej można więc przeprowadzać również na zbiornikach, których lustro wody pokryte jest powstałą w sposób naturalny lub z pomocą urządzeń mechanicznych warstwą piany. Właściwość ta jest szczególnie ważna dla wszelkiego typu oczyszczalni ścieków lub przedsiębiorstw posiadających zbiorniki gromadzące zanieczyszczenia przemysłowe. Co więcej, użycie metody hydrostatycznej pozwala również ignorować inne zaburzenia powierzchni lustra wody, takie jak falowanie, wiry czy ruchy cieczy wywołane przez przepływ lub pracę urządzeń mechanicznych.

Jak działają sondy hydrostatyczne?

Zasada działania sondy hydrostatycznej nie jest zbyt skomplikowana. Wszystko zasadza się na pomiarze ciśnienia hydrostatycznego w oparciu o zmiany oporu elektrycznego zachodzące w czujniku piezorezystancyjnym. Opór elektryczny czujnika zależy od oddziałującej na niego siły mechanicznej, którą w przypadku cieczy jest ciśnienie hydrostatyczne.

Powiązane artykuły
BlogProdukty

Kapsułki Nespresso

Kawa w kapsułkach ma bardzo dużo zwolenników ale i przeciwników….
BlogProduktyTechnologie

Polipropylen – czym jest i gdzie się go stosuje?

Wprowadzenie tworzyw sztucznych do powszechnego obrotu oznaczało prawdziwą rewolucję dla…
ProduktyTechnologie

Trwa rekrutacja na studia podyplomowe Zarządzanie projektami

W Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera trwa aktualnie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.