Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę
Blog

Inwertery do instalacji fotowoltaicznych – do czego służy i jak wybrać odpowiedni?

Inwerter fotowoltaiczny to jeden z elementów niezbędnych do montażu instalacji fotowoltaicznej. Jest on bowiem odpowiedzialny za zmianę prądu stałego – produkowanego przez ogniwa fotowoltaiczne na prąd zmienny, o regulowanej wyjściowej częstotliwości, którym zasilane są wszystkie urządzenia elektryczne w Twoim domu. Dowiedz się jak dokładnie działa inwerter fotowoltaiczny, a także jakie parametry powinien spełniać, aby Twoja instalacja działała sprawnie i wydajnie.

Inwerter fotowoltaiczny – działanie

Tradycyjny wewnętrznych inwerter fotowoltaiczny to urządzenie niedużych rozmiarów, około 50 na 50 cm, montowane wewnątrz budynku, zasilanego przez instalację fotowoltaiczną. Podczas montażu inwertera musi zostać spełnione kilka warunków, przede wszystkim nie należy umiejscowić go w szafie, w pomieszczeniu bez wentylacji, bezpośrednio na drewnianych elementach, a także na nieuczęszczanym poddaszu. Ważne jest też, aby zachować odpowiednią odległość inwertera do innych urządzeń, także od rozdzielnicy i paneli. Inwertery fotowoltaiczne mogą różnić się pod względem parametrów, jednak ich budowa jest zwykle analogiczna. Składają się one z:

  • układu tranzystorowego – jest to tak zwany mostek kluczy, odpowiedzialny za zamianę prądu stałego na prąd przemienny, którego częstotliwość wynosi 50Kz, a napięcie jest odpowiednio niskie
  • układu wejścia – jest on wyposażony w specjalny układ śledzenia MPPT, który z kolei odpowiada za usprawnianie pracy instalacji, a także czasami pracy rozłączników, bezpieczników, oraz ograniczników przepięć.
  • transformatora
  • układu wyjścia – jest on odpowiedzialny za śledzenie sieci oraz rozłączanie
    Rolą każdego inwertera w instalacji fotowoltaicznej jest zamiana prądu stałego w prąd przemienny, którego częstotliwość wynosi 50 Hz a napięcie 230 V.

Inwertery do instalacji fotowoltaicznej – czym kierować się przy wyborze?

Dostępne są różne rodzaje inwerterów fotowoltaicznych, najważniejszy podział dla użytkownika instalacji jest zasada działania falownika, pod tym względem możemy podzielić instalacje na:

  • instalacje z inwerterem łańcuchowym i optymalizatorami dla każdego z paneli – wydajność paneli, łączonych ze sobą szeregowo zależna jest od wydajności najmniej wydajnego panela, z tego też powodu, dla jej polepszenia, każdy panel jest indywidualnie zoptymalizowany pod względem wydajności
  • instalacje z inwerterem łańcuchowym – panele połączone są szeregowo, a optymalizacja odbywa się za pośrednictwem jednego inwertora dla wszystkich paneli
  • instalacja z mikro inwerterami – każdy z paneli posiada własny inwerter, który optymalizuje jego pracę

Najbardziej powszechnym rozwiązaniem, stosowanym w indywidualnych instalacjach fotowoltaicznych są inwertery łańcuchowe, które są najbardziej ekonomicznym wyborem. Jednak w przypadku instalacji na nietypowych dachach, kiedy na przykład poszczególne panele montowane są w kilku różnych lokalizacjach, a pobór energii słonecznej odbywa się o różnych porach dla różnych paneli, zdecydowanie lepszym pod względem wydajności rozwiązaniem będzie zastosowanie mikro inwerterów, lub ewentualnie inwerterów łańcuchowych z optymalizatorami dla każdego z paneli.

Powiązane artykuły
Blog

Przyjaciele powracają!

„Friends: The Reunion”, czyli „Przyjaciele: Spotkanie po latach”, już 27…
Blog

Depilacja laserowa latem

Depilacja laserowa latem to temat bardzo powszechny jednak wzbudzający wiele…
Blog

Metody wzmacniania gruntów podczas prac budowlanych i ich charakterystyka

Różnego rodzaju prace budowlane, zwłaszcza te zakładające wykopy w gruncie,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.