Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę

Jak sprzedać mieszkanie? Jedną z najważniejszych kwestii jest prawidłowe oszacowanie jego wartości. Trafna wycena nieruchomości ułatwi korzystną transakcję – im bliższa realiom rynkowym będzie cena, tym szybciej uda się sprzedać mieszkanie i pozyskać fundusze pod dalsze inwestycje. Jak dobrze wycenić wartość lokalu, biorąc pod uwagę koszty dodatkowe przy sprzedaży? Istnieje kilka sposobów na zorientowanie się, jaką cenę za mieszkanie zaproponować.

Jak szybko zorientować się w cenach nieruchomości?

Zastanawiając się, jak sprzedać mieszkanie na korzystnych dla siebie warunkach, najlepiej rozpocząć od przejrzenia internetowych ofert sprzedaży. Ogłoszenia na stronach z nieruchomościami pozwolą zorientować się w obowiązujących na rynku cenach. Ważne jednak, by przeglądając oferty sprzedaży, starać się znaleźć nieruchomości, które jak najbardziej przypominają tę, która ma zostać wystawiona na sprzedaż. Na cenę wpływają przede wszystkim lokalizacja, metraż i rozkład, usytuowanie względem stron świata, a także w obrębie budynku (piętro). Ważną kwestią jest rok budowy mieszkania oraz standard jego wykończenia. Lepiej nie porównywać stumetrowego mieszkania w zabytkowej kamienicy na starym mieście z trzydziestometrową kawalerką w bloku na przedmieściach, bo ceny w takim przypadku różnią się nawet o kilkaset tysięcy.

Rzeczoznawca – niezbędny w wycenie nieruchomości?

Na podstawie ogłoszeń w internecie można wstępnie wyznaczyć wartość nieruchomości, jednak to za mało by podać ostateczną cenę, która zapewni korzystną i szybką transakcję. Ostateczną wycenę najlepiej zlecić profesjonaliście. Nie ma obowiązku korzystania z usług nieruchomości podczas sprzedaży mieszkania, jednak jego pomoc może okazać się nieoceniona. Wiarygodny rzeczoznawca majątkowy dostrzeże rzeczy, o których laicy nie mają pojęcia. Zauważy elementy, które mogą podnieść wartość mieszkania – rodzaj gruntu czy sąsiednich działek, drobne elementy wykończenia. Specjalista weźmie też pod uwagę koszty dodatkowe przy sprzedaży. Wydany przez niego dokument, tak zwany operat szacunkowy, będzie dla potencjalnego nabywcy dowodem, że cena za mieszkanie nie jest zawyżona. Dodatkowo pomoże mu ubiegać się o kredyt w banku, dzięki czemu nieruchomość z pewnością zyska w jego oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *