Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę

Wielu z nas przeprowadzając się do nowego mieszkania, zastanawia się, jak je wyciszyć. Czasami jest ono położone blisko ruchliwej ulicy i przez to nie możemy spokojnie odpoczywać. Innym powodem mogą być też uciążliwi sąsiedzi.

Sposoby na ciche mieszkanie

Są różne sposoby na ciche mieszkanie, na początek warto jednak wsłuchać się i zlokalizować źródło hałasu, zanim zabierzemy się za jego wyciszanie.
Jak wyciszyć kuchnie czy pokój? Czasami aby sprzęt pracował ciszej, wystarczy oczyścić go z kurzu czy lodu, wypoziomować, czy też podłożyć gumowe podkładki. Szafki natomiast można wyłożyć matą, a w drzwiach zamontować stopery.
A co jeśli uciążliwi sąsiedzi tupią nam nad głową? Jak zmniejszyć hałas? Wystarczy położyć dywan, wykładzinę czy chodniki. Od świata zewnętrznego można się odciąć za pomocą grubych zasłon, a regał z książkami odgrodzi nas od głośnego telewizora na ścianie sąsiada.

Sposób na wyciszenie ścian i sufitu

Mieszkanie w bloku wiąże się często z uciążliwymi sąsiadami, którzy głośno się zachowują. Wyciszenie pokoju w bloku warto zacząć od sufitu. Dobrym rozwiązaniem będzie podwieszenie sufitu. Dzięki temu dźwięki dobiegające od sąsiadów z góry będą stłumione, a także pochłonie te znajdujące się wewnątrz. Przestrzeń między właściwym sufitem a podwieszanym powinno się wypełnić na przykład wełną mineralną. Im będzie grubsza i gęstsza, tym efekty będą lepsze.
Można ją także stosować do wyciszenia ścian. Minusem będzie jednak zmniejszona powierzchnia mieszkania. A jaki jest inny sposób na wyciszenie ścian? Może nam do tego posłużyć dostępny na rynku korek czy dekoracyjne wyciszające panele akustyczne, które są łatwiejsze w montażu, a także nie wymagają dodatkowych wykończeniowych powłok.

Wyciszenie sypialni

W sypialni najlepiej zamontować podwieszany sufit akustyczny. Można zamontować w nim oświetlenie punktowe czy głośniczki, które pozwolą się cieszyć dźwiękami ulubionej muzyki. Najlepiej wygłuszyć wszystkie ściany lub nakleić na styku z innymi płaszczyznami taśmę izolacyjną.
Dobrym sposobem na wyciszenie ścian w sypialni są panele akustyczne, które pochłaniają dźwięki w górnym rejestrze częstotliwości – 500 Hz, dodatkowo także zdobią wnętrze. Mogą być wykonane z włókna poliestrowego lub szklanego, z wzorami w kształcie rombów, pasków, czy fal. Dostępne są także w różnych kolorach.

Wyciszenie drzwi

Zanim przystąpi się do wyciszenia drzwi, należy sprawdzić, czy zamontowane na futrynie gumowe uszczelki dobrze przylegają oraz czy próg drzwi jest dobrze zamontowany i dochodzi do ich skrzydła.
Jeżeli wszystko jest w porządku, do wyciszenia drzwi możesz zastosować matę izolującą drzwi lub je wytapicerować. Tapicerka drzwiowa nie tylko wyciszy dźwięki, ale także sprawi, że w naszym mieszkaniu będzie cieplej.

Podsumowanie

Są różne sposoby na ciche mieszkanie i czasami niewielkim kosztem możemy sprawić, że będzie nam się lepiej funkcjonowało w naszych „czterech ścianach”. Czasami wystarczą zasłony, kilka poduszek, dywany i dzięki temu jest mniej hałasu. Jeśli zastosujemy się do kilku porad z tego artykułu, nie straszni będą nam już uciążliwi sąsiedzi, którzy lubią hałasować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *