Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę
Dom

Jaka temperatura powinna panować w klimatyzowanym mieszkaniu lub biurze?

Klimatyzacja staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem nie tylko w biurze, ale również mieszkaniu. Wszystko ze względu na niewysoką cenę instalacji i korzyści z niej płynące. Warto jednak pamiętać, że tylko odpowiednie korzystanie z klimatyzacji jest korzystne dla osób przebywających w pomieszczeniu. Przede wszystkim należy zapewnić regularny serwis i dostosować temperaturę do zaleceń BHP. Na początku najlepiej dowiedzieć się, jaka powinna ona być w mieszkaniu lub biurze, zwłaszcza w czasie upałów.

Klimatyzacja w biurze i mieszkaniu – przepisy BHP

Przepisy z zakresu BHP nie ustalają wysokości temperatury, którą powinien zapewnić pracodawca w biurze. Warto zwrócić uwagę jedynie na minimalny zakres – nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Właśnie dlatego większość pracodawców bierze pod uwagę ogólny komfort cieplny.

Serwis klimatyzacji w Warszawie

Badania wskazują, że człowiekowi najlepiej pracuje się w temperaturze od 22 do 24 stopni Celsjusza. Jednocześnie wilgotność nie może spaść poniżej 40%, ani przekroczyć 60%. Przepisy wskazują jednak, że młodociany pracownik nie może pracować w pomieszczeniu, w którym temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. Wilgotność nie może być tam wyższa niż 65%. Warto również podkreślić, że w przypadku wystąpienia dużych upałów, gdy temperatura przekroczy 28 stopni Celsjusza, pracodawca jest zobowiązany dostarczyć swoim pracownikom napoje. Może być to na przykład woda. W prywatnym mieszkaniu sytuacja wygląda podobnie. Warto zapobiegać nadmiernemu wychłodzeniu i zapewnić domownikom komfort cieplny. Bardzo ważne jest także zachowanie odpowiedniej wilgotności.

Przepisy nie wystarczą – serwis klimatyzacji w Warszawie

Aby używanie klimatyzacji przynosiło same pozytywne skutki dla naszego organizmu, nie można ograniczyć się jedynie do przestrzegania przepisów. Bardzo ważne jest również zapewnienie regularnego serwisu instalacji. Bez tego w klimatyzatorach mogą się gromadzić bakterie i grzyby. Są one szczególnie niebezpieczne dla astmatyków i alergików. Mogą jednak również powodować powstawanie chorób u osób zdrowych. Serwis klimatyzacji w Warszawie przeprowadza wiele firm. Warto jednak wybierać jedynie te najbardziej polecane i wyróżniające się doświadczeniem. Tylko w ten sposób można sobie zapewnić gwarancję skuteczności działania klimatyzacji na długie lata. Wysokiej jakości sprzęt i regularne serwisowanie to klucz do sukcesu. Klimatyzacja może przynosić same korzyści, warto jednak pamiętać o tym, jak odpowiednio z niej korzystać w domu czy biurze.

Powiązane artykuły
Dom

Półkotapczan w nowoczesnym stylu

Wystrój mieszkania to bardzo ważna sprawa. Odpowiednio urządzone sprawi, iż…
Dom

Jak wybrać stolarkę okienną i drzwiową?

Jeśli Twoje okna dni świetności mają już za sobą, zastąpienie…
Dom

Jak pokazać lub ukryć grzejnik

Dom można porównać do spójnej kompozycji, w której wszystkie elementy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.