Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę

Rodzajów szkła do piwa jest na rynku naprawdę bardzo dużo. Jest ich tak wiele, że można się pogubić w tym, jakie piwo powinno się pić w jakiej szklance. Jednak dlatego to właśnie przygotowaliśmy dla Was krótki artykuł, który podpowie Wam, w jaki sprzęt piwowarski powinniście wyposażyć się na początek swojego piwnego hobby.

Sprzęt piwowarski dla początkującego – na czym powinniśmy się skupić?

Sprzęt piwowarski na początku przygody z piwnym hobby nie musi być zanadto rozbudowany. Dobrym startem jest zaopatrzenie się w 4 rodzaje kufli, które pozwolą nam w pełni cieszyć się zakupionym przez nas piwem. W tym artykule opiszemy właśnie te 4 rodzaje podstawowego dla każdego piwosza szkła.

W jakim szkle powinno się pić piwa pszeniczne?

Piwa pszeniczne oprócz jasnego koloru mają również dodatkową charakterystyczną cechę. Chodzi oczywiście o pianę. Piwo pszeniczne bez legendarnej piany na dwa palce smakuje jakby gorzej, a jego spożycie nie daje takiej satysfakcji. Piwosze doskonale wiedzą, że – zwłaszcza przy braku wprawy – bardzo łatwo jest sprawić, aby piana była znacznie wyższa niż na te opisane dwa palce. Zapanowanie nad nią mogłoby sprawić problem, gdyby nie dobór odpowiedniego szkła. Szkło do piwa pszenicznego zostało zaprojektowane w taki sposób, aby utrzymać pianę w ryzach. Jest ono węższe u dołu i szersze u góry. Nie posiada dodatkowych nóżek, czy innych tego typu ozdobników. W tym typie kufla piwo podawane jest najczęściej w barach i restauracjach.

Ciężkie i wymagające piwa – jakie szkło?

Szkło, które będzie odrobinę przypominać kieliszek do degustacji koniaków, jest zgodnie z zamysłem projektantów idealny do pijania z niego aromatycznych i ciężkich piw. Mowa tutaj o snifterze, który posiada charakterystyczne dla siebie krągłości – u dołu – i lekkie zwężenie u góry. Jeśli przepadacie za piwami idealnymi do degustacji, to ten kufel na nóżce sprawdzi się dla Was doskonale.

Szklanka i pokal – do jakich piw się sprawdzą?

Szklankę i pokal używamy bardzo często zamiennie. Szklanka to szkło proste, wysokie, które posiada niewielkie krągłości, pokal natomiast to szkło o podobnych kształtach do szklanki tyle, że znajduje się on na nóżce. Zarówno szklanka, jak i pokal świetnie sprawdzą się do piw lekkich, które idealne będą na wieczory z przyjaciółmi, podczas których zależy nam bardziej na rozluźnieniu niż degustacji interesujących smaków.

Coś dla koneserów – czyli szkło sensoryczne

Jeśli uwielbiasz pijać aromatyczne piwa, to szkło sensoryczne będzie obowiązkowym elementem Twojej kolekcji szklanek do tego trunku. Jego charakterystyczny kształt pozwala uwydatnić aromaty znajdujące się w pijanym przez nas piwie, dzięki czemu degustacja trunku jest jeszcze bardziej intensywna. Szkło sensoryczne będzie idealne na wieczory z piwami ciężkimi i złożonymi, gdy mamy czas i ochotę na odkrywanie i delektowanie się ich rozwiniętym smakiem. Sensorik przypomina nieco snifter, jednak posiada znacznie lżejszą formę. Jest węższy i smuklejszy, dzięki czemu pijany z niego trunek staje się bardziej szlachetny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *