Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę
Blog

Rodzaje słupów telekomunikacyjnych i energetycznych

Tempo rozwoju energetyki i telekomunikacji jest bardzo duże. Obie te branże ze względu na dynamikę technologiczną i rozrost potrzebują ciągle nowych rozwiązań, również w kwestii stawianych pod ich działalność słupów energetycznych. Dziś przyjrzymy się konstrukcjom dla telekomunikacji, które warte są uwagi inwestorów.

Konstrukcje dla telekomunikacji – jakie dostępne są na rynku?

Konstrukcje dla telekomunikacji i energetyki są niezbędne, aby podtrzymać pożądaną łączność. Do budowy napowietrznych sieci używa się najczęściej impregnowanego drewna, betonu zbrojonego lub stali. Te materiały są w stanie zagwarantować linii pożądaną stabilność, bezpieczeństwo i trwałość – co jest niezwykle ważne zarówno dla energetyki, jak i komunikacji.

Konstrukcje dla telekomunikacji

Jak dokonać wyboru pomiędzy słupami?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy wyróżnić możemy trzy materiały, z których wykonuje się konstrukcje dla telekomunikacji i energetyki. Przyjrzymy się teraz właściwościom poszczególnych z nich.

Słupy drewniane – dlaczego warto je wybrać?

Słupy drewniane wyróżniają się ponad 3-krotnie niższą wagą niż słupy wykonane z betonu. Przez to ich transport i jednocześnie montaż jest mniej kosztowny niż w przypadku słupów żelbetowych. Kluczowa dla dobrej kondycji słupów jest odpowiednia impregnacja. Dzięki niej drewno jest odporne na działanie szkodników oraz zmiennych warunków atmosferycznych. Oprócz tego słupy drewniane wyróżniają się dużą sprężystością i wytrzymałością, małym czynnikiem rozszerzalności termicznej i odpornością na działanie czynnikiem chemicznych.

Dlaczego warto zainwestować w słupy żelbetowe?

Słupy żelbetowe, które są dostarczane na plac budowy w postaci prefabrykatów, są najtańszym możliwym sposobem na zbudowanie sieci telekomunikacyjnych i energetycznych. Do ich postawienia nie są potrzebne fundamenty (jeśli grunt ma średnią twardość), wystarczy jedynie wykopanie odpowiedniej głębokości dołu i warstwowe zagęszczenie gruntu.

Konstrukcje stalowe – czym się wyróżniają?

Konstrukcje stalowe przeznaczone są do przenoszenia różnego rodzaju napięcia (w tym również najwyższego). Stalowe słupy energetyczne i telekomunikacyjne są rozwiązaniem najbardziej stabilnym i bezpiecznym, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie ciągłości linii. Słupy stalowe można osadzić w gruncie bezpośrednio lub – dla uzyskania jeszcze większej stabilności – zastosować fundamenty.

Konstrukcje stalowe są idealne dla komunikacji. Dzięki nim można skonstruować stalowe ocynkowane konstrukcje wież nadawczo – przekaźnikowych, konstrukcje masztów telekomunikacyjnych dla telefonii komórkowej wykonywane jako kratowe i prętowe lub konstrukcje masztów antenowych terenowych lub instalowanych na dachach budynków.

Powiązane artykuły
BlogProdukty

Kapsułki Nespresso

Kawa w kapsułkach ma bardzo dużo zwolenników ale i przeciwników….
Blog

Co warto wiedzieć o alkomatach?

Do tego, aby kupić alkomat, wielu kierowców nie trzeba już…
Blog

Jak zwiększyć zyski w firmie?

Własna działalność gospodarcza wiąże się z koniecznością szukania intratnych źródeł…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.