Klimatyzatory

Montaż klimatyzacji zyskał w ostatnim czasie na popularności, mimo ulokowania Polski w klimacie umiarkowanym, w którym średnia miesięczna temperatura w najcieplejszym miesiącu nie przekracza 18 stopni Celsjusza. Myśląc o klimatyzatorze skupiamy się zazwyczaj na funkcji ochładzania pomieszczeń, co ciekawe, klimatyzacja może działać również w drugą stronę, czyli ogrzewać.

Klimatyzacja z funkcją ogrzewania

Znaczna część klimatyzatorów dostępnych na rynku posiada funkcję ogrzewania. W ten sposób można korzystać z niego nie tylko podczas upalnych dni, ale także kiedy nadchodzi chłodniejszy okres. Klimatyzacja z funkcją ogrzewania sprawdzi się więc idealnie w czasie wiosny bądź jesieni, kiedy pierwsze chłodniejsze dni dają się we znaki.

Klimatyzacja

Klimatyzacja

Koszt korzystania z takiego urządzenie nie jest wysoki, szczególnie w przypadku montażu urządzeń klasy A, charakteryzujących się niskim zużyciem energii. Klimatyzacja z funkcją grzania stanowi jednak dodatek, który niekoniecznie może się opłacać w przypadku budynków, dla których istnieje możliwość podłączenia do miejskiej infrastruktury gazowej bądź innych tańszych źródeł ogrzewania.

Klimatyzacja z pompą ciepła

Pompa ciepła stanowi najbardziej ekologiczne źródło ciepła, a przy tym wysoko efektywne. Do jej zalet należy głównie wykorzystywanie energii geotermalnej, której źródła są ogólnie dostępne, a zużycie nic nie kosztuje. Najczęściej wykorzystywana jest do ogrzewania powierzchni mieszkalnych, ale klimatyzacja z pompą ciepła to doskonały sposób na chłodzenie pomieszczeń w czasie upalnego okresu.

Aby wykorzystać pompę ciepła w roli klimatyzatora należy odwrócić kierunek przepływu czynnika poprzez odwrócenie kierunku tłoczenia sprężarki – jest to chłodzenie aktywne. Drugą opcję stanowi chłodzenie pasywne, w którym sprężarka nie pracuje, a klimatyzator oddaje ciepło do dolnego źródła czyli gruntu. Taki sposób pracy pompy ciepła wymaga wprowadzenia kilku zmian konstrukcyjnych i jest możliwy jedynie w pompach wykorzystujących grunt w roli dolnego źródła ciepła.

One Response

  1. Paweł

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.