Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę

Montaż klimatyzacji zyskał w ostatnim czasie na popularności, mimo ulokowania Polski w klimacie umiarkowanym, w którym średnia miesięczna temperatura w najcieplejszym miesiącu nie przekracza 18 stopni Celsjusza. Myśląc o klimatyzatorze skupiamy się zazwyczaj na funkcji ochładzania pomieszczeń, co ciekawe, klimatyzacja może działać również w drugą stronę, czyli ogrzewać.

Klimatyzacja z funkcją ogrzewania

Znaczna część klimatyzatorów dostępnych na rynku posiada funkcję ogrzewania. W ten sposób można korzystać z niego nie tylko podczas upalnych dni, ale także kiedy nadchodzi chłodniejszy okres. Klimatyzacja z funkcją ogrzewania sprawdzi się więc idealnie w czasie wiosny bądź jesieni, kiedy pierwsze chłodniejsze dni dają się we znaki.

Klimatyzacja
Klimatyzacja

Koszt korzystania z takiego urządzenie nie jest wysoki, szczególnie w przypadku montażu urządzeń klasy A, charakteryzujących się niskim zużyciem energii. Klimatyzacja z funkcją grzania stanowi jednak dodatek, który niekoniecznie może się opłacać w przypadku budynków, dla których istnieje możliwość podłączenia do miejskiej infrastruktury gazowej bądź innych tańszych źródeł ogrzewania.

Klimatyzacja z pompą ciepła

Pompa ciepła stanowi najbardziej ekologiczne źródło ciepła, a przy tym wysoko efektywne. Do jej zalet należy głównie wykorzystywanie energii geotermalnej, której źródła są ogólnie dostępne, a zużycie nic nie kosztuje. Najczęściej wykorzystywana jest do ogrzewania powierzchni mieszkalnych, ale klimatyzacja z pompą ciepła to doskonały sposób na chłodzenie pomieszczeń w czasie upalnego okresu.

Aby wykorzystać pompę ciepła w roli klimatyzatora należy odwrócić kierunek przepływu czynnika poprzez odwrócenie kierunku tłoczenia sprężarki – jest to chłodzenie aktywne. Drugą opcję stanowi chłodzenie pasywne, w którym sprężarka nie pracuje, a klimatyzator oddaje ciepło do dolnego źródła czyli gruntu. Taki sposób pracy pompy ciepła wymaga wprowadzenia kilku zmian konstrukcyjnych i jest możliwy jedynie w pompach wykorzystujących grunt w roli dolnego źródła ciepła.

Jeden komentarz

  1. Świetny artykuł. Niewiele osób wie, że klimatyzacja może mieć takie zastosowanie. Podczas kupna klimatyzacji to było moim priorytetem, bo szkoda, żeby urządzenie wykorzystywane było tylko w czasie jednej pory roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *