Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę

Obecnie, obsługą przelewów bankowych w Polsce zajmuje się Krajowa Izba Rozliczeniowa we współpracy z Narodowym Bankiem Polski. Do tej obsługi wykorzystywane są zaawansowane systemy rozliczeniowe, w tym najpopularniejszy system, jakim jest elixir.

Sesje elixir

Każdy, kto korzysta z konta bankowego i przynajmniej od czasu do czasu robi przelewy internetowe wie, że nie dochodzą one do adresatów w weekendy. Ponadto, nie ma szans na przesłanie pieniędzy również w dni wolne od pracy. W tygodniu natomiast, od poniedziałku do piątku, pieniądze przesyłane są w określonych godzinach. Pory dnia, w których dochodzi do przesyłania pieniędzy systemem elixir są nazywane sesjami elixir.

Każdego dnia oprócz wspomnianych wcześniej weekendów oraz dni, które w Polsce są ustawowo wolne od pracy, odbywają się trzy sesje elixir. Pierwsza z nich jest sesją poranną i podobnie jak dwie następne trwa półtorej godziny.

Przelewy
Przelewy

Początek przypada na godzinę 9:30 a koniec na godzinę 11:00. Druga sesja, czyli sesja popołudniowa zaczyna się o 13:30 a kończy o 15:00. Sesja wieczorna natomiast, czyli ostatnia sesja elixir każdego dnia rozpoczyna się o 16:00, a ostatnie pieniądze trafiają na konta adresatów o godzinie 17:00.

Księgowanie pieniędzy

Warto zauważyć, że pieniądze są zawsze przesyłane w trakcie którejś z sesji, jednakże to kiedy adresat będzie miała je na koncie zależy do tego, w jakim banku ma on konto. Każdy bowiem bank księguje swoje wpłaty o konkretnych, ale różnych godzinach. W niektórych więc pieniądze mogą wpłynąć na konto już na początku trwania sesji, a w innych dopiero na końcu. Zwykle o godzinach księgowań możemy dowiedzieć się ze strony internetowej banku.

Przelew wewnątrz banku

Warto zauważyć, że istnieje duża różnica pomiędzy wysłaniem pieniędzy systemem elixir pomiędzy bankami, a wewnątrz jednego banku. Wewnątrz banku są to przelewy natychmiastowe, gdyż pieniądze trafiają z konta osoby je wysyłającej do adresata najpóźniej po kilku minutach. W tym przypadku, nie ma znaczenie, czy przelew wysłany zostanie w czasie trwania sesji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *