Wprowadzenie tworzyw sztucznych do powszechnego obrotu oznaczało prawdziwą rewolucję dla wielu obszarów gospodarki. Poszukując trwalszych, lżejszych, a przede wszystkim tańszych w produkcji materiałów, ludzie odkryli wiele wariantów polimerów, w tym bardzo użyteczny polipropylen. Jest to substancja, która należy do jednych z najpopularniejszych tworzyw sztucznych, ustępując pod tym względem jedynie uniwersalnemu polietylenowi. Co w takim razie sprawia, że polipropylen jest tak chętnie używany w różnego rodzaju branżach? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy najpierw bliżej przyjrzeć się charakterystyce tego materiału.

polipropylen

Jak definiujemy polipropylen? Najważniejsze cechy i funkcje

Polipropylen to nic innego jak wyspecjalizowany, organiczny związek chemiczny, który cechuje się konkretnymi, powszechnie pożądanymi cechami. Po pierwsze, jest to substancja nie wykazująca nawet śladów toksyczności, przez co można bez obaw stosować ją w bliskim kontakcie z ludźmi oraz zwierzętami. Jak w przypadku wszystkich polimerów, przed wprowadzeniem tego tworzywa na rynek, musiało ono przejść kompleksowe badania, mające na celu weryfikację jego bezpieczeństwa. Polipropylen nie posiada żadnych przeciwwskazań do stosowania przy żywności bądź środkach sanitarnych.

Kolejną charakterystyką tego materiału jest fakt, że wyjątkowo łatwo można poddać go obróbce. Należy on do grona polimerów termoplastycznych, co w praktyce oznacza, że pod wpływem temperatury staje się on miękki, przez co łatwo da się nadać mu wybrany kształt. Właściwość ta jest często wykorzystywana przez producentów opakowań lub drobnych akcesoriów z plastiku, ponieważ czysty polipropylen idealnie nadaje się do użycia na taśmie, gdzie wprowadza się go do kolejnych odlewów. Rozwiązanie to pozwala na błyskawiczne, a przede wszystkim niedrogie wytwarzania danych produktów.

Na tle innych polimerów, polipropylen wyróżnia się wyjątkowo niską reaktywnością, dlatego jest bardzo odporny na działanie wszelakich środków chemicznych. Niewrażliwość ta objawia się najbardziej w standardowej temperaturze pokojowej, gdzie opiera się on nawet silnym kwasom, rozpuszczalnikom, żrącym solom i zasadom. Nie oznacza to jednak, że tworzywo to jest niezniszczalne – powinno się unikać wystawienia go na działanie utleniaczy, gdyż te są one w stanie zburzyć jego strukturę. Właściwości te ulegają pewnej degradacji w miarę podnoszenia się temperatury, dlatego należy pamiętać o tym, aby polipropylen stosować wyłącznie w odpowiednich warunkach.

Skąd wzięła się popularność polipropylenu?

Jeśli chodzi o plastiki, to wybór ich poszczególnych wariantów jest wyjątkowo szeroki. Dlaczego w takim razie to właśnie polipropylen zasługuje na szczególną uwagę? Jest to przede wszystkim zasługa jego unikalnych walorów oraz bardzo niskiej ceny, co czyni go atrakcyjną opcją w oczach wielu inwestorów. Ponadto, polipropylen odnajduje się w niemal każdej branży, ponieważ jest on materiałem wielofunkcyjnym, dla którego niesamowicie łatwo można znaleźć zastosowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.