Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę
Blog

Przybornik początkującego modelarza – co będzie nam potrzebne?

Modelarstwo to hobby niezwykle popularne w Polsce. Mamy wiele związków i towarzystw modelarskich, a imprezy, konkursy i wystawy modelarskie odbywają się praktycznie każdego miesiąca. Także jest się od kogo uczyć i jest z kim dzielić swoją pasję. Zanim jednak skleimy nasz pierwszy model, musimy zadbać o odpowiednie wyposażenie naszego warsztatu modelarskiego.

Sprawa nie jest taka prosta i oczywista jakby się mogło wydawać, bo akcesoria modelarskie są różne, a w ich skład wchodzi także chemia modelarska, farby, kleje i inne materiały, niezbędne przy tworzeniu wiernych kopii modelarskich. A dobór konkretnych narzędzi i materiałów zależny będzie od wybranego rodzaju modelarstwa.

Rodzaje modelarstwa

Zanim odwiedzimy sklep dla modelarzy i zaczniemy gromadzić wszystkie potrzebne rzeczy, musimy w pierwszej kolejności określić, na jaki rodzaj modelarstwa się decydujemy. Dopiero wtedy będziemy mogli dobrać odpowiednie akcesoria modelarskie.

Ogólnie rozróżnia się modelarstwo kartonowe, czyli modele wykonane z kartonu wydawane z reguł w formie broszur czy specjalnych zeszytów oraz modelarstwo redukcyjne, na które składają się najczęściej modele plastikowe z elementami wycinanymi z tzw. wyprasek.

Akcesoria i materiały modelarskie

Każdy rodzaj modelarstwa wymaga od nas stworzenia sobie specjalnego miejsca pracy, w którym będziemy mogli spokojnie konstruować nasz model. Niezwykle ważne jest odpowiednie oświetlenie całej przestrzeni roboczej. Do samego składania potrzebny będzie nam w miarę duży stół, żeby móc swobodnie rozkładać poszczególne elementy, a także specjalna mata modelarska.

W przypadku modelarstwa kartonowego odwiedzając sklep modelarski, musimy koniecznie zaopatrzyć się w dobre nożyczki, ostry nożyk, skalpel, cyrkiel, linijkę i pincetę. Z materiałów potrzebny będzie nam specjalny klej do modeli kartonowych, gładź szpachlowa, a także bezbarwne lakiery do wykończenia i zabezpieczenia modelu.

Niektóre z tych akcesoriów przydadzą się również w modelarstwie redukcyjnym, jednak do klejenia plastiku używa się nieco innych klejów, a plastik jako sporo twardszy materiał wymaga także dodatkowych narzędzi do obróbki, takich jak pilnik, piła włosowa, papier ścierny czy dremelek (multinarzędzie do grawerowania, szlifowania i wiercenia).

Wykończenie modelu

Po sklejeniu modelu trzeba dopracować jego wizualną prezentację. Jest to niezwykle istotny etap pracy, ponieważ jego efekty będą świadczyć o poziomie odwzorowania repliki. Malowanie detali czy kalkomania nie jest łatwym zajęciem. Do precyzyjnego wykończenia modelu używa się specjalnych pędzli, igieł, aerografu oraz farb akrylowych i olejnych oraz kalkomanii.

Jak widać, dobrze wyposażony warsztat modelarski posiada spory narzędziowy arsenał, jednak koszt zakupu akcesoriów modelarskich nie jest jakiś astronomiczny, dzięki czemu na pasję modelarstwa może pozwolić sobie każdy.

Modelarstwo dla niewtajemniczonych może wydawać się banalną zabawą dla mniejszych i większych chłopców. Jednak nic bardziej mylnego. Modelarstwo jest prawdziwą pasją, która łączy w sobie ogromne oddanie, cierpliwość i stale rosnącą satysfakcję z coraz lepszych efektów swojej pracy. Jednak pamiętajmy, że podstawą sukcesu w tworzeniu modelarskich replik jest odpowiednio zagospodarowany warsztat wyposażony we wszystkie potrzebne akcesoria i materiały modelarskie.

 

Powiązane artykuły
Blog

Metody wzmacniania gruntów podczas prac budowlanych i ich charakterystyka

Różnego rodzaju prace budowlane, zwłaszcza te zakładające wykopy w gruncie,…
Blog

Polska norma PN-85 B-02179 – co to jest i jakie jest jej znaczenie w prowadzeniu prac budowlanych.

Drgania i wibracje pojawiające się podczas prac budowlanych mają ogromne…
Blog

Zalety posiadania znaków firmowych

Prawdopodobnie każdy, widząc charakterystyczny znaczek “ptaszka” czy nadgryzione jabłuszko jest…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.