Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę

Kryzys męskości to dość powszechny problem, który niestety ma przełożenie również na życie społeczne w Polsce. Celem Fundacji Republikańskiej jest znalezienie rozwiązań, dzięki którym można częściowo załagodzić jego skutki. Wiąże się to z próbą wsparcia mężczyzn w ich trudnościach i zwątpieniach, by stworzyć z nich świadomych swojej wartości obywateli.

Fundacja i jej zadania

Fundacja Republikańska zajmuje się angażowaniem na rzecz podmiotowości państwa polskiego, ale też wielu różnych problemów społecznych. W skład zespołu Fundacji wchodzą osoby, które łączy troska o dobro wspólne, idee republikańskie, a także chęć zaproponowania i wdrażania rozwiązań, które znacząco poprawią stan państwa. W tym przypadku jest to pomoc ukierunkowana przede wszystkim na wsparcie mężczyzn, którym trudno się odnaleźć w warunkach liberalnej demokracji i wśród towarzyszących jej zjawisk społecznych.

Dla kogo realizowany jest ten projekt?

Dziś trudno jednoznacznie zdefiniować rolę mężczyzny w podstawowej komórce społecznej jaką jest rodzina. Zadania, które się przed nim stawia, są często bardzo odległe od siebie, a można nawet zaryzykować stwierdzenie, że są one kompletnie sprzeczne. Nic dziwnego, że mężczyzna XXI wieku czuje się zagubiony, niepotrzebny, a nawet niezdolny do objęcia skądinąd bardzo ważnej roli w rodzinie. Skutkiem tego mężczyźni coraz częściej wycofują się z aktywnego kierowania rodziną, co w konsekwencji prowadzi do depresji poczucia odosobnienia. I właśnie do takich osób kierowane jest wsparcie Fundacji.

Osiągnięcia Fundacji

W trakcie swojego istnienia Fundacja Republikańska zorganizowała wiele spotkań, których celem było wsparcie mężczyzn i nakreślenie ich roli w rodzinie. Co więcej, członkowie think tanku Fundacji nie tylko rozmawiają na męskie tematy, ale też zajmują się przygotowywaniem materiałów o charakterze doradczym, pomocowym, a nawet dydaktycznym. Mają one najczęściej formę poradników, w których dotyka się tematów społecznych, psychologicznych, a nawet rodzinnych. Dzięki nim słuchacze mogą wyrobić sobie swój własny pogląd w wielu dziedzinach życia społecznego i wprowadzić zmiany, które pozwolą im się czuć lepiej w swej roli.

Pomoc w kryzysie

Mitem jest stwierdzenie, że męskie tematy ograniczają się wyłącznie do prostych, mizoginicznych kwestii. Wręcz przeciwnie – mężczyzna (mimo swej zewnętrznej „skorupy”) ma potrzebę rozmowy i odkrywania swego psychologicznego ja. Problem w tym, że dziś psychologia mężczyzn praktycznie nie istnieje. Zadaniem Fundacji Republikańskiej jest więc nie tylko wsparcie w kryzysie męskości, ale też nakreślenie długoterminowej strategii społecznej, która w przyszłości pozwoli sobie radzić z tymi problemami. Mówiąc wprost: dzięki działaniom Fundacji Republikańskiej mężczyzna może poczuć się znacznie bardziej wartościowy w swojej najbliższej, bo rodzinnej społeczności.

Podsumowując, potrzeba wsparcia psychologicznego to coś, co odczuwają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. W dzisiejszych czasach warto skupić się przede wszystkim na wsparciu tych pierwszych, gdyż psychologia mężczyzn do niedawna praktycznie nie istniała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *