Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę

Zjawisko uziemienia jest jednym z ważniejszych pojęć występujących w dziedzinie szeroko rozumianej elektryki. Istnieje kilka rodzajów uziemień, z których każde pełni odrębną funkcję. Jednak my zajmiemy się głównie uziemieniem elektrostatycznym.

Czym jest uziemienie?

Uziemienie, mówiąc najprościej, to przewód wykonany z przewodnika łączący ciało naelektryzowane z ziemią, przez co ciało naelektryzowane oddaje lub przyjmuje odpowiednią liczbę ładunków, ulegając przy tym zobojętnieniu.

Uziemienie elektrostatyczne

Głównym zadaniem uziemienia elektrostatycznego (ang. electrostatic earthing) jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia wybuchu palnych substancji w wyniku przeskoku iskry elektrostatycznej lub zbyt dużego nagromadzenia się ładunków elektrostatycznych. Uziemienie elektrostatyczne może mieć różną formę pod względem złożoności oraz zastosowanych technologii.

Najmniej skomplikowanym rodzajem uziemienia elektrostatycznego jest układ zbudowany z zacisku uziemiającego oraz przewodu. Bardziej skomplikowane i o wiele bardziej zaawansowane technologicznie uziemienia elektrostatyczne posiadają systemy kontroli stanu uziemienia, które pozwalają na bezpieczne dozowanie lub transport produktów, o ile uziemienie podpięto w prawidłowy sposób.

Uziemienie elektrostatyczne ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je miedzy innymi w procesach załadunkowych i rozładunkowych cystern kolejowych lub drogowych, wszelkiego rodzaju zbiorników, a także big-bagów oraz elementów instalacji procesowych. Uziemienie instalacji procesowych z wykorzystaniem systemu kontroli pozwala na kontrolowanie stanu uziemienie nawet do 8 elementów układu poprzez jedno urządzenie. Każdy z podłączonych elementów posiada oddzielną jednostkę kontrolującą prawidłowe uziemienie. Jednostka monitorująca jest wyposażona w sygnalizację świetlną, która informuje operatora o poprawności uziemienia poszczególnych elementów w całej instalacji.

Dlaczego uziemienie elektrostatyczne jest tak ważne?

Załadunek lub rozładunek zbiorników z różną zawartością może dojść do powstania niebezpiecznych ładunków elektrostatycznych. Naładowania takie mogą powstać w wyniku mieszania, pompowania lub rozpylania substancji wysoce łatwopalnych. Bezpośredni kontakt ładunku elektrycznego z uziemieniem lub nienaładowanym przedmiotem może dojść do powstania iskry. Brak kontroli nad tym zjawiskiem może doprowadzić do wybuchu w wyniku mieszaniny gazów oraz powietrza. Uziemienie elektrostatyczne skutecznie minimalizuje zagrożenie wybuchowe, odprowadzając w sposób kontrolowany ładunki elektrostatyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *