Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę
Dom

Walka z grzybem w domu

Grzyb w domu to nie tylko nieprzyjemny widok, ale również niebezpieczeństwo dla osób przebywających w pomieszczeniu, w którym się pojawił. Jest odzwierciedleniem zbyt wysokiego poziomu wilgoci w powietrzu i niewystarczającej wentylacji pomieszczeń.

Wraz z pojawieniem się nowego “lokatora” domownicy zostają narażeni na podrażnienie dróg oddechowych, a toksyny produkowane przez grzyby wpływają także na układ nerwowy, skórę oraz ogólne samopoczucie. Przewlekły katar, choroby zatok, częste bóle żołądka i głowy to tylko niektóre z dolegliwości towarzyszących pojawieniu się grzyba. Jakie kroki należy podjąć, aby skutecznie go usunąć?

Jak pozbyć się grzyba z domu?

Pozbycie się grzyba z domu nie należy do najłatwiejszych zadań, ale istnieją skuteczne sposoby na jego definitywną eliminację. Po pierwsze należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia, dobrym rozwiązaniem może okazać się zamontowanie dodatkowych wywietrzników w zbyt szczelnych oknach.

Higiograf

Higiograf

Grzyba, który wrósł się już w ścianę należy jak najszybciej usunąć wraz z tynkiem, a powierzchnię na której występował potraktować środkiem grzybobójczym. Po wykonaniu zabiegu można uzupełnić tynk i ponownie pomalować ścianę. Jeżeli uda się dostrzec niewielkie skupiska można oczyścić je szczotką, a następnie przemyć dokładnie powierzchnię środkiem zawierającym chlor, bez konieczności stosowania silnego preparatu grzybobójczego.

Podstawowe zasady w walce z wilgocią

W walce z grzybem i pleśnią istotną rolę pełni odpowiednie osuszenie ścian oraz przestrzeganie kilku zasad pozwalających na obniżenie wilgotności w pomieszczeniach domu. Pierwszą z nich jest częste i regularne wietrzenie pokoi, aby zapewnić stały dopływ świeżego powietrza.

Pranie powinno zostać suszone na zewnątrz, w przypadku braku takiej możliwości suszarkę należy umieścić przy oknie. Unikać należy natomiast rozwieszania mokrych ubrań na grzejnikach. Meble nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu ze ścianami, należy pozostawić wolną przestrzeń między tymi powierzchniami.

W pomieszczeniach o wyjątkowo wysokim poziomie narażenia na powstanie grzyba umieścić można czujnik wilgoci, który będzie kontrolował zawartość wody w powietrzu.

Powiązane artykuły
Dom

Półkotapczan w nowoczesnym stylu

Wystrój mieszkania to bardzo ważna sprawa. Odpowiednio urządzone sprawi, iż…
Dom

Jak wybrać stolarkę okienną i drzwiową?

Jeśli Twoje okna dni świetności mają już za sobą, zastąpienie…
Dom

Jak pokazać lub ukryć grzejnik

Dom można porównać do spójnej kompozycji, w której wszystkie elementy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.