Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę

Wiatrołap w domu stanowi niewielkie, najczęściej nieogrzewane pomieszczenie, którego zadaniem jest zatrzymanie zimnego powietrza dostającego się do wnętrza podczas otwierania drzwi wejściowych. Zwykle wykorzystuje się tą dodatkową przestrzeń do pozostawienia okrycia wierzchniego oraz butów. Coraz częściej jednak rezygnuje się z umieszczania go w planach budowy. Czy jest to dobra decyzja? Dlaczego warto budować wiatrołapy i czy warto umieścić go w projekcie domu?

Wady i zalety wiatrołapu

Po pierwsze należy zastanowić się co daje wiatrołap. To nieogrzewane pomieszczenie znacznie obniża koszta związane z ogrzewaniem budynku poprzez wyłapanie zimnego powietrza. Jest to pierwsze pomieszczenie, nieogrzewane, z którego następnie przechodzi się do części użytkowej domu.

Dom
Dom

Rezygnacja z wiatrołapu wiąże się ze zwiększeniem kosztów ogrzewania, dodatkową zaletą jest wyeliminowanie przeciągów oraz zanieczyszczeń przenoszonych do domu pod podeszwą butów.

Podczas projektowania budynku mieszkalnego warto postawić na ganek większych rozmiarów, w którym zmieści się szafa służąca do przechowywania kurtek bądź obuwia. Warto również zdecydować się na efektowne urządzenie tej przestrzeni – może się ona stać wizytówką całego domu, do której będzie można zaprosić kuriera, listonosza bądź inkasenta.

Wiatrołap w domu – pomysły na urządzenie

Warto postawić na kunsztowne urządzenie przedsionka, który stanie się harmonijnym połączeniem świata zewnętrznego z domem. Dobrym pomysłem jest wydzielenie i poddanie części przestrzeni zabudowie, w której będzie można ukryć obuwie oraz odzież wierzchnią niepotrzebną w danej porze roku.

Ciekawym i funkcjonalnym akcesorium może być umieszczenie w wiatrołapie atrakcyjnej pufy, z której będzie można skorzystać podczas wkładania na stopy butów. Oprócz zabudowanej wnęki na odzież przydać się może również estetyczny, metalowy wieszak na którym odwiedzający goście powieszą swoje odzienie bez przymusu otwierania szafy w celu odszukania wolnej przestrzeni na pozostawienie kurtki.

Wiatrołap w domu może więc pełnić prócz głównej funkcji zmniejszenia kosztów ogrzewania także uzewnętrznienie pozostałej części budynku. 6450

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *