Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę
Technologie

Aplikacje mobilne dla początkujących designerów

Statystki odnoszące się do popularności i znaczenia aplikacji mobilnych są naprawdę imponujące. Szacuje się, iż obecnie na świecie funkcjonuje aż pięć razy więcej urządzeń mobilnych niż desktopów i że niemal co czwarty użytkownik do przeglądania stron internetowych korzysta wyłącznie z owych urządzeń. Nic więc dziwnego, że projektowanie aplikacji mobilnych na stałe weszło do grupy obowiązkowych działań designerów.

Aplikacje mobilne

Aplikacje mobilne

Rosnące znaczenie i popularność aplikacji mobilnych

Dane pokazują, że już połowa ruchu na największych polskich serwisach internetowych pochodzi z urządzeń mobilnych. Eksperci widzą w tym oczywisty kierunek i przyszłość internetu. Przyszłość tę jednak należy odpowiednio zaprojektować i stworzyć. Obecnie zaś odbywa się to przede wszystkim za pomocą responsywnych stron internetowych lub aplikacji mobilnych.

Zarówno strony responsywne, jak i aplikacje mobilne, są powszechnie wykorzystywane do docierania z treścią wprost do użytkowników sieci. Ostatnio jednak coraz częściej pojawiają się badania pokazujące, że wygodniejszą i bardziej przyjazną dla odbiorcy formą jest aplikacja mobilna. Rozwiązanie to góruje nad responsywnymi stronami WWW między innymi dzięki:

  • szybkości działania aplikacji,
  • możliwości korzystania z aplikacji (lub przynajmniej z niektórych jej funkcjonalności) w trybie offline,
  • interfejsowi stworzonemu i dopasowanemu konkretnie pod daną platformę, co wpływa na intuicyjność obsługi,
  • rozwiniętemu (w stosunku do przeglądarki) zastosowaniu natywnych możliwości urządzenia w rodzaju GPS-u lub żyroskopu.

Tworzenie aplikacji mobilnych

Rozważając możliwość stworzenia aplikacji mobilnej, czy to na potrzeby marki, czy innego dowolnego podmiotu, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim trudność tego przedsięwzięcia. Jak podkreślają eksperci, aplikacje mobilne wymagają większego nakładu sił i środków niż responsywne strony internetowe. Różnice widoczne są już na poziomie projektowania stylu, w jakim powstanie dane rozwiązanie. O ile w przypadku stron responsywnych panuje niemal całkowita dowolność stylistyczna, to już aplikacje mobilne muszą być utrzymane w formie odpowiadającej pewnym ogólnym zasadom i koncepcjom projektowym. Wyobraźnię designera ogranicza w tym przypadku nie tylko znacznie mniejsza (mimo ciągłego „rozrostu” urządzeń mobilnych) powierzchnia ekranu, ale również określone procesy certyfikacji, czyli weryfikacji każdej aplikacji mobilnej, nim ta trafi do sklepów w rodzaju AppStore czy Google Play.

Platformy projektowe aplikacji mobilnych

Początkujący designerzy mogą próbować swoich sił na jednej ze specjalnych platform projektowych służących do tworzenia profesjonalnych aplikacji mobilnych. Do największych i najważniejszych należą obecnie:

  • Google Material Design,
  • iOS Human Interface Guidelines,
  • Windows Design (dawniej Metro i Modern).

Dodatkowym atutem będzie również doświadczenie z platformami, na które chcemy tworzyć aplikacje. Szczególnie przydatne będzie tu również doświadczenie związane z korzystaniem z iOS oraz z Androida, ponieważ pozwala zorientować się w popularności poszczególnych komponentów oraz skuteczności konkretnych schematów.

Powiązane artykuły
Technologie

Pakiet przydatnych informacji na temat manometrów

Postęp technologiczny jaki dokonał się na przełomie ostatnich lat wymusił…
Technologie

Rodzaje układów zawieszenia

Układ zawieszenia odpowiada w największym stopniu za bezpieczeństwo na drodze….
BlogProduktyTechnologie

Polipropylen – czym jest i gdzie się go stosuje?

Wprowadzenie tworzyw sztucznych do powszechnego obrotu oznaczało prawdziwą rewolucję dla…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.