Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę
Zdrowie

Jak podawać mleko modyfikowane

Najlepszym sposobem żywienia niemowląt jest karmienie piersią. Jeżeli jednak lekarz pozwoli na wprowadzenie do diety dziecka mleka modyfikowanego, warto dowiedzieć się, jak należy je podawać. Znaczenie ma również sam sposób karmienia butelką.

Kiedy należy zacząć podawać mleka modyfikowane?

Mleko modyfikowane można zacząć stosować od końcówki pierwszego tygodnia, aż do momentu ukończenia szóstego miesiąca życia, przy czym większość dzieci potrzebuje ok. 150-200 ml dziennej porcji mleka modyfikowanego, ale dokładna liczba powinna być przeliczona na każdy kilogram ciała dziecka. Ilość mleka może być bardzo różna w zależności od wymagań danego niemowlaka. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości na temat żywienia dziecka, najlepiej zapoznać się z informacjami umieszczonymi na opakowaniu lub skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Kiedy dziecko jest głodne?

Istnieją określone sygnały mogące wskazywać na to, że dziecko jest głodne. Bardzo często porusza się przy przebudzeniu, rusza głową i otwiera usta. Może próbować znaleźć coś do ssania, np. własne palce. Warto nakarmić dziecko zanim się rozpłacze, ponieważ płacz może świadczyć o bardzo dużym wygłodzeniu.

mleko modyfikowane

Podczas karmienia dziecko może potrzebować krótkich przerw. Kiedy powinien, a nie chce już więcej jeść, należy podnieść niemowlaka i delikatnie masować, poklepując po plecach. W ten sposób można pomóc w przesunięciu ewentualnego powietrza, co doprowadzi do charakterystycznego, przynoszącego ulgę odbicia.

Jak podawać mleka modyfikowane w butelce?

Warto znaleźć odpowiednią pozycję do trzymania dziecka podczas karmienia. Smoczek powinien być stale napełniony mlekiem, ponieważ w przeciwnym wypadku niemowlak będzie zasysał powietrze. Jeżeli smoczek się zablokuje lub spłaszczy, lepiej wymienić go na nowy i sterylny egzemplarz.

W momencie karmienia dziecko należy trzymać prosto, podtrzymując przy tym główkę. Dzięki temu niemowlę może swobodnie oddychać i połykać. Nie powinno się pozostawiać dziecka samego z butelką, aby uniknąć ewentualnego zakrztuszenia.

Jak przeprowadzić podawanie mleka modyfikowanego w nocy?

Podając mleka modyfikowane podczas nocnego karmienia, pomocne może być przyciemnienie światła, przyciszenie głosu i zredukowanie jakichkolwiek rozmów do minimum. Dobre efekty może też przynieść odłożenie dziecka do łóżeczka zaraz po przewinięciu i nakarmieniu. Jeżeli nie jest to konieczne, można zrezygnować z przewijania. Lepiej również nie zabawiać dziecka. Dzięki temu wkrótce niemowlak będzie mógł nauczyć się przesypiać nawet całą noc albo przynajmniej większą jej część.

Powiązane artykuły
Zdrowie

Jak wspierać funkcjonowanie własnego układu nerwowego?

Współcześnie wymaga się od nas bycia w najlepszej formie, zawsze…
Zdrowie

Higiena intymna - żele, płyny, emulsje - jak kupować?

Temat higieny miejsc intymnych już dawno przestał być tematem tabu….
Zdrowie

Higiena jamy ustnej to nie tylko mycie zębów

Kiedy rozmawiamy o higienie jamy ustnej to w pierwszej kolejności…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.