Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę

Palisady to nieodłączne elementy ogrodów. Pojawiają się również w innego rodzaju przestrzeniach zewnętrznych. Bez wątpienia stanowią estetyczną dekorację i często głównie dlatego są stosowane. Niemniej jednak palisada betonowa pełni również funkcje praktyczne. Wybór odpowiedniej palisady często ma kluczowe znaczenie.

Jakie zastosowanie ma palisada betonowa?

Jak już wspomniano, palisady wykorzystuje się jako dekoracje. Jednak to nie wszystko. Pełnią one również następujące funkcje:

  • umożliwiają zagospodarowanie nierównych terenów,
  • oddzielają trawniki od przestrzeni użytkowej,
  • podtrzymują kostkę brukową,
  • pozwalają kontrolować wzrost roślin.

W przypadku nierówności terenu palisada betonowa jest wręcz niezastąpiona. Między innymi dlatego, że występuje ona w wielu rozmiarach i kształtach. Jeśli chodzi o obrzeża, palisada pełni w tym przypadku zarówno funkcje praktyczne, jak i estetyczne. Pozwala wyznaczyć strefy, oddzielając trawnik od chodnika czy ścieżki. Ponadto, palisada brukowa ma za zadanie zapobiegać rozsuwaniu się kostki brukowej.

Palisada betonowa i nie tylko

Warto zauważyć, że nie każda palisada brukowa czy ogrodowa jest wykonana z betonu. Wykonuje się ją również z innych materiałów, takich jak:

  • kamień
  • drewno,
  • plastik.

Pod względem funkcjonalności palisady kamienne nie ustępują modelom betonowym. Są to trwałe konstrukcje, odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz siły odśrodkowe. Tym, samym kamień dobrze sprawdza się jako palisada brukowa, jeśli chodzi o kwestie techniczne i funkcjonalne. Pod względem estetycznym zwykle palisada betonowa okazuje się jednak lepszym wyborem w tym rodzaju zastosowania. Niewątpliwie kamień dobrze pasuje do większości ogrodów. Mimo to wiele osób decyduje się na palisady ogrodowe betonowe. Dlaczego do ogrodu często wybierana jest palisada betonowa? Cena to niewątpliwie jeden z głównych powodów. Jednocześnie pod względem estetycznym również jest ona bardzo atrakcyjna, zwłaszcza jeśli dobierze się odpowiedni kształt, rozmiar i kolor. Palisada betonowa wysoka dobrze sprawdzi się jako oddzielenie roślinności od ścieżek, a tym samym ważny element dekoracyjny ogrodu.

Jeśli chodzi o drewno, z pewnością nie można odmówić mu wartości estetycznej. Pod  względem kosztów również wypada dobrze. Niestety właściwości tego materiału sprawiają, że palisady drewniane nie są zbyt trwałe. Szczególnie kłopotliwa jest ich wrażliwość na działanie czynników atmosferycznych, choć to tylko jeden z wielu problemów.

Natomiast palisada plastikowa to rozwiązanie zdecydowanie najtańsze i najłatwiejsze. Niestety nie sposób mówić tutaj o dużej trwałości. W porównaniu do palisady betonowej oraz wszystkich pozostałych, o których była mowa, palisada z tworzywa sztucznego jest zdecydowanie najmniej trwałą. Co więcej, nie prezentuje się ona zbyt okazale.

Niewątpliwie palisada betonowa to w większości przypadków najlepszy wybór. Warto jednak zauważyć, że różnorodność palisad ogrodowych betonowych, jak również konstrukcji przeznaczonych do oddzielania bruku jest bardzo duża. Konieczne jest dostosowanie do potrzeb takich parametrów, jak wysokość, kształt, czy kolorystyka, aby efekt estetyczny i praktyczny był zadowalający.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *