Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę
Technologie

Elektronarzędzia

Wiele narzędzi nie wymaga podłączenia do sieci energetycznej, lecz praca nimi jest bardzo czasochłonna, mało precyzyjna, a także mniej wydajna. Doskonałą alternatywą jest używanie urządzeń elektrycznych, które uczynią każdą pracę mniej męczącą, a na pewno o wiele szybszą.

Do takich urządzeń należą elektronarzędzia

Elektronarzędzia – urządzenia ułatwiające precyzyjne prace. W skład bardzo rozległej „rodziny” tych urządzeń, między innymi wchodzą:

  • wiertarki,
  • wkrętarki,
  • szlifierki,
  • pilarki,
  • opalarki,
  • tokarki,
  • frezarki
  • i inne.

elektronarzędzia

Charakterystyka i zastosowanie elektronarzędzi

Najbardziej znane elektronarzędzie to wiertarka lub wkrętarka. Posługuje się nim każdy majsterkowicz, a także zupełny amator, który potrafi wykonać drobne naprawy we własnym gospodarstwie domowym.
Jak nazwa wskazuje, wiertarka służy do nawiercania otworów w każdym materiale. Dzięki różnej średnicy wierteł, otwory mogą być mniejsze lub większe. Do wiertarki można także podłączyć otwornicę za pomocą, której wywiercimy otwory o dużej i bardzo dużej średnicy.
Wkrętarka, urządzenie pracujące na dużo wolniejszych obrotach, służy do wkręcania śrub i wkrętów w twarde nawierzchnie, takie jak ściany podłogi czy drewniane konstrukcje.

Szlifierki to urządzenia służące do ścierania i czyszczenia powierzchni. Za ich pomocą można pozbyć się starej farby z metalowych elementów, wygładzić nierówności, a także – po zamontowaniu odpowiedniej tarczy polerskiej – wyczyścić i wypolerować gotowy już element.

Elektryczne pilarki ręczne znakomicie sprawdzą się podczas cięcia twardych materiałów. Odpowiednia tarcza tnąca, szybko i precyzyjnie przetnie każdy element na potrzebną ilość części.

Wysokoobrotowym, bardzo przydatnym elektronarzędziem jest frezarka. Jest to urządzenie służące do tworzenia rowków bądź wykonywania ozdobnego żłobienia w krawędziach obrabianego materiału.

Szerokie zastosowanie w obróbce elementów drewnianych i metalowych a czasami z tworzyw sztucznych ma tokarka. To urządzenie służy do stworzenia ostatecznego kształtu obrabianego przedmiotu, wygładzenia wszystkich kantów, a także ich zaokrągleniu.
Tokarki, jak i inne elektronarzędzia najczęściej bywają używane w warsztatach ślusarskich i zakładach przemysłowych.

Powiązane artykuły
Technologie

Pakiet przydatnych informacji na temat manometrów

Postęp technologiczny jaki dokonał się na przełomie ostatnich lat wymusił…
Technologie

Rodzaje układów zawieszenia

Układ zawieszenia odpowiada w największym stopniu za bezpieczeństwo na drodze….
BlogProduktyTechnologie

Polipropylen – czym jest i gdzie się go stosuje?

Wprowadzenie tworzyw sztucznych do powszechnego obrotu oznaczało prawdziwą rewolucję dla…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.