Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę
Porady

Kim możesz zostać po kryminologii i kryminalistyce?

Kryminologia i kryminalistyka stały się w ostatnich latach pojęciami niezwykle modnymi i popularnymi. Widoczne jest to chociażby na przykładzie programów wielu polskich uczelni, które na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne zaczęły wprowadzać specjalność Kryminologia i kryminalistyka. Jej celem jest przygotowanie studentów do pracy m. in. w jednym z dwóch zawodów.

Co różni kryminologię i kryminalistykę?

W powszechnej opinii większości z nas funkcja i rola kryminologa oraz technika kryminalistyki jest praktycznie nierozróżnialna. Wiemy wprawdzie, że ich praca wiąże się z wykrywaniem sprawców przestępstw i że zwykle wchodzą oni w skład struktur organów ścigania, jednak nie jesteśmy w stanie wskazać dokładnych różnic pomiędzy ich obowiązkami. Wprawdzie od czasu, gdy kryminologia i kryminalistyka studia dzienne i zaoczne pojawiły się na wielu polskich uczelniach, ogólny poziom świadomości dotyczący obu tych nauk zwiększył się, jednak nadal dotyczy to przede wszystkim najbardziej zainteresowanych. Nawet wśród młodych ludzi wybierających studia z zakresu kryminologii i kryminalistyki oba zagadnienia nie rysują się zbyt wyraźnie. Dopiero w toku nauki dowiadują się, czym mogą zajmować się w przyszłości po wyborze zawodu kryminologa, a co czeka ich w roli technika kryminalistyki.

Czym zajmuje się kryminolog?

Kryminologia to nauka badająca przestępczość jako zjawisko. Kryminolog musi być więc po części naukowcem, socjologiem i psychologiem. Jego zadaniem jest prowadzenie badań empirycznych nad rozmiarami, etiologią oraz skutkami przestępczości, a także nad osobowością przestępców i ofiar. Do codziennej pracy kryminologa należy sporządzenie analiz i ekspertyz kryminologicznych wykonywanych na potrzeby poszczególnych instytucji, w tym przede wszystkim na potrzeby sądów, organów ścigania, zakładów karnych czy placówek resocjalizacyjnych. Kryminolog musi wykorzystywać całą swoją wiedzę i doświadczenie w celu umiejętnego zapobiegania oraz zwalczania przestępczości.

Kryminologia i kryminalistyka studia

Kryminologia i kryminalistyka studia

Ważnym aspektem pracy kryminologa jest element naukowo-dydaktyczny. Kryminolog powinien bowiem nie tylko weryfikować poznane już teorie kryminologiczne, ale i rozwijać je lub tworzyć nowe. Wymaga się od niego, aby prowadził własną działalność naukową, publikował merytoryczne analizy teoretyczne oraz metodologiczne, a także by tworzył i udostępniał raporty z prowadzonych badań. W ramach swojego zawodu może również prowadzić działalność dydaktyczną w ośrodkach akademickich, szkolić pracowników wymiaru sprawiedliwości oraz służb mundurowych.

Co robi technik kryminalistyki?

Praca technika kryminalistyki ma w sobie znacznie więcej pierwiastka praktycznego. Wynika to choćby z faktu, iż po części jest ona wykonywana w terenie, na miejscu przestępstwa lub zbrodni. To właśnie tam technik kryminalistyki musi odnaleźć i zabezpieczyć do dalszych badań wszelkie ślady mogące wskazywać na sprawcę przestępstwa lub pomagające określić przyczyny oraz dokładny przebieg całego zdarzenia.

W pracy technika kryminalistyki niezwykle ważną rolę pełnią najnowsze osiągnięcia techniki, z których korzysta się podczas analizy zebranych śladów. Dlatego też osoby pełniące ten zawód muszą nieustannie się dokształcać i być na bieżąco z każdą nowinką naukową mającą zastosowanie w tej branży.

Powiązane artykuły
Porady

3 najlepsze prezenty na parapetówkę

Świętowanie przeprowadzki do nowego mieszkania czy domu jest niekwestionowaną tradycją,…
Porady

Czas dla psa

Psy nie bez powodu są znane jako najlepszy przyjaciel człowieka….
Porady

Wynajem apartamentów na Costa del Sol. Agencja nieruchomości, która spełnia marzenia

Słońce, plaża i szum morza – czego chcieć więcej podczas…

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.