Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę
Porady

Kim możesz zostać po kryminologii i kryminalistyce?

Kryminologia i kryminalistyka stały się w ostatnich latach pojęciami niezwykle modnymi i popularnymi. Widoczne jest to chociażby na przykładzie programów wielu polskich uczelni, które na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne zaczęły wprowadzać specjalność Kryminologia i kryminalistyka. Jej celem jest przygotowanie studentów do pracy m. in. w jednym z dwóch zawodów.

Co różni kryminologię i kryminalistykę?

W powszechnej opinii większości z nas funkcja i rola kryminologa oraz technika kryminalistyki jest praktycznie nierozróżnialna. Wiemy wprawdzie, że ich praca wiąże się z wykrywaniem sprawców przestępstw i że zwykle wchodzą oni w skład struktur organów ścigania, jednak nie jesteśmy w stanie wskazać dokładnych różnic pomiędzy ich obowiązkami. Wprawdzie od czasu, gdy kryminologia i kryminalistyka studia dzienne i zaoczne pojawiły się na wielu polskich uczelniach, ogólny poziom świadomości dotyczący obu tych nauk zwiększył się, jednak nadal dotyczy to przede wszystkim najbardziej zainteresowanych. Nawet wśród młodych ludzi wybierających studia z zakresu kryminologii i kryminalistyki oba zagadnienia nie rysują się zbyt wyraźnie. Dopiero w toku nauki dowiadują się, czym mogą zajmować się w przyszłości po wyborze zawodu kryminologa, a co czeka ich w roli technika kryminalistyki.

Czym zajmuje się kryminolog?

Kryminologia to nauka badająca przestępczość jako zjawisko. Kryminolog musi być więc po części naukowcem, socjologiem i psychologiem. Jego zadaniem jest prowadzenie badań empirycznych nad rozmiarami, etiologią oraz skutkami przestępczości, a także nad osobowością przestępców i ofiar. Do codziennej pracy kryminologa należy sporządzenie analiz i ekspertyz kryminologicznych wykonywanych na potrzeby poszczególnych instytucji, w tym przede wszystkim na potrzeby sądów, organów ścigania, zakładów karnych czy placówek resocjalizacyjnych. Kryminolog musi wykorzystywać całą swoją wiedzę i doświadczenie w celu umiejętnego zapobiegania oraz zwalczania przestępczości.

Kryminologia i kryminalistyka studia

Kryminologia i kryminalistyka studia

Ważnym aspektem pracy kryminologa jest element naukowo-dydaktyczny. Kryminolog powinien bowiem nie tylko weryfikować poznane już teorie kryminologiczne, ale i rozwijać je lub tworzyć nowe. Wymaga się od niego, aby prowadził własną działalność naukową, publikował merytoryczne analizy teoretyczne oraz metodologiczne, a także by tworzył i udostępniał raporty z prowadzonych badań. W ramach swojego zawodu może również prowadzić działalność dydaktyczną w ośrodkach akademickich, szkolić pracowników wymiaru sprawiedliwości oraz służb mundurowych.

Co robi technik kryminalistyki?

Praca technika kryminalistyki ma w sobie znacznie więcej pierwiastka praktycznego. Wynika to choćby z faktu, iż po części jest ona wykonywana w terenie, na miejscu przestępstwa lub zbrodni. To właśnie tam technik kryminalistyki musi odnaleźć i zabezpieczyć do dalszych badań wszelkie ślady mogące wskazywać na sprawcę przestępstwa lub pomagające określić przyczyny oraz dokładny przebieg całego zdarzenia.

W pracy technika kryminalistyki niezwykle ważną rolę pełnią najnowsze osiągnięcia techniki, z których korzysta się podczas analizy zebranych śladów. Dlatego też osoby pełniące ten zawód muszą nieustannie się dokształcać i być na bieżąco z każdą nowinką naukową mającą zastosowanie w tej branży.

Powiązane artykuły
Porady

Jak tanio podróżować?

Podróżowanie nie musi być drogie, obecnie można liczyć na tanie…
Porady

Wykrywanie oszustw, poszukiwanie osób

Trudna do rozwiązania sprawa? Poszukując pomocy w znalezieniu optymalnego wyjścia…
Porady

3 najlepsze prezenty na parapetówkę

Świętowanie przeprowadzki do nowego mieszkania czy domu jest niekwestionowaną tradycją,…

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.