Uporządkowane informacje w jednym miejscu to pewność ich łatwego wykorzystywania w celach analitycznych każdej organizacji. Wszelkiego rodzaju instytucje bądź firmy zbierają wiele danych, które mogą być wykorzystywane do bardzo zróżnicowanych analiz. Hurtownie danych zbierają informacje z wielu źródeł, łącząc je w jednym miejscu. Szczegółowe analizy różnego typu danych w dużym stopniu przyczyniają się do zwiększenia zysków danego przedsiębiorstwa. W celu uniknięcia problemów związanych z nadmiernym obciążeniem serwerów, hurtownie danych wydzielają osobną funkcjonalność. Elementy składające się na bieżącą pracę transakcyjną nie wchodzą w skład tego zagadnienia.
Różnica między bazą danych, a hurtownią danych
Baza danych to zbiór wielu danych powiązanych między nimi. Skupiają się głównie na bieżących działalności danej firmy np. obsługi klientów, fakturowania bądź realizacji zamówień. Przykładowo na bazie e-sklepu, po złożeniu zamówienia stan magazynowy automatycznie powinien ulec zmianie w przypadku każdej bazy danych. Hurtownie danych zaś skupiają się na łączeniu wielu danych w całość z pominięciem tych, które aktualnie są wykorzystywane do bieżących działań. Przykładem może być instytucja, która realizuje różne bieżące działania w zależności od siedziby, lecz ostatecznie posiada jedną hurtownię danych. Hurtownia danych pomija kwestie związane z bieżącymi zadaniami każdej jednostki z osobna. Skupia się na zarządzaniu ogromną ilością danych, które wykorzystywane są w analitycznym kontekście, nie powodując przy tym utrudnień w bieżących czynnościach. Dane przechowywane w tego typu miejscach przeznaczone są głównie do odczytu, bez opcji edytowalnych. Nie są aktualizowane na bieżąco, lecz w ustalonych przedziałach czasu. Nie podlegają modyfikacjom ani usunięciu.
Praktyczne zastosowania oprogramowań
Hurtownie danych skupiają w sobie zarówno informacje z aktualnie dostępnych baz danych, jak i tych archiwalnych. Dzięki temu istnieje możliwość bardzo wnikliwych analiz, bazujących na informacjach nie dostępnych już przykładowo systemów informatycznych. Hurtownie danych często wykorzystywane są w sektorach administracji publicznej, finansów bądź telemunikacyjnych. Zaawanasowane raporty przygotowywane za pośrednictwem tego typu analiz to gwarancja przejrzystej, zrozumiałej formy zbioru wielu informacji. Hurtownie danych są bardzo użyteczne w przygotowywaniu odpowiednich danych w ramach przykładowo działalności grup kapitałowych, które wymagają regularnych raportów. Przed wdrożeniem tego rozwiązania należy poznać dokładne potrzeby instytucji, która ma ten element wykorzystywać. Popularnym narzędziem związanym z tym zjawiskiem jest OLAP, który utożsamia się z przetwarzaniem, przechowywaniem i analizowaniem danych.