Postęp technologiczny jaki dokonał się na przełomie ostatnich lat wymusił stosowanie coraz efektywniejszych rozwiązań w przemyśle oraz samochodach. Silniki aby mogły spełnić kolejne wyśrubowane limity emisji spalin muszą bazować na wysokim ciśnieniu w układzie, który zwiększa ich efektywność. Poziom skomplikowania budowy silników wymógł stosowanie bardzo dokładnych narzędzi pomiarowych, jednym z nich jest manometr.
Manometr – czym różni się od barometru?
Manometr w przeciwieństwie do barometru to przyrząd mierniczy służący do pomiaru ciśnienia względem ciśnienia otoczenia. W przypadku barometru mierzone jest ciśnienie w porównaniu do ciśnienia w próżni. Ważną informacją jest, że manometr wskazuje jedynie dodatnią różnice ciśnień między wartością ciśnienia którego pomiar jest dokonywany a ciśnieniem atmosferycznym.
Zasada działania manometru
Manometr jest to urządzenie które w głównej mierze opiera się na jeden z 3 możliwości mierzenia ciśnienia:
- Użycie elementu zwanego U-rurką, w której znajduje się ciecz. Podczas pomiaru, kiedy przykładane jest ciśnienie i następuje przesunięcie cieczy wskazuje na wartość różnicy ciśnienia.
- Użycie mechanizmu sprężynowego, w którym zasada działania opiera się na zmierzeniu energii potencjalnej danego ciała podawanego działaniu ciśnienia, które na nie napiera z określoną siłą. Mechanizm ten jest zdecydowanie precyzyjniejszy w porównaniu do rozwiązania opartego na cieczy.
- Użycie układu opartego na membranie, które pozwala na określenie ciśnienia w oparciu o poziom wychylenia membrany. Niektóre modele dostępne na rynku umożliwiają pomiar ciśnienia względnego, bezwzględnego a także różnicy ciśnień.
Wymienione powyżej rodzaje technologii użytych do mierzenia ciśnienia są w ciągłym użytku. Specyfika sprawia, że technologie sprawdzają się w urządzeniach przeznaczonych do wykonywania różnego rodzaju działań.
Gdzie w głównej mierze wykorzystuje się manometry?
Głównie manometry bardzo często wykorzystywane są w motoryzacji. Bardzo podstawowym wykorzystaniem jest mierzenie ciśnienia w oponach, natomiast profesjonalne serwisy wykorzystują manometry do kontroli zużycia silnika, turbosprężarki, pomiaru ciśnienia oleju silnikowego oraz płynu hamulcowego oraz innych elementów w których wykorzystywane jest wysokie ciśnienie.
Natomiast motoryzacja to nie jedyna branża w której wykorzystuje się manometry. Bardzo ważne są również w przemyśle, gdzie ich odczyty są bardzo skrupulatnie kontrolowane a ich dokładność musi być na bardzo wysokim poziomie, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom.