Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę
Technologie

Pakiet przydatnych informacji na temat manometrów

Postęp technologiczny jaki dokonał się na przełomie ostatnich lat wymusił stosowanie coraz efektywniejszych rozwiązań w przemyśle oraz samochodach. Silniki aby mogły spełnić kolejne wyśrubowane limity emisji spalin muszą bazować na wysokim ciśnieniu w układzie, który zwiększa ich efektywność. Poziom skomplikowania budowy silników wymógł stosowanie bardzo dokładnych narzędzi pomiarowych, jednym z nich jest manometr.

Manometr – czym różni się od barometru?

Manometr w przeciwieństwie do barometru to przyrząd mierniczy służący do pomiaru ciśnienia względem ciśnienia otoczenia. W przypadku barometru mierzone jest ciśnienie w porównaniu do ciśnienia w próżni. Ważną informacją jest, że manometr wskazuje jedynie dodatnią różnice ciśnień między wartością ciśnienia którego pomiar jest dokonywany a ciśnieniem atmosferycznym. 

Zasada działania manometru

Manometr jest to urządzenie które w głównej mierze opiera się na jeden z 3 możliwości mierzenia ciśnienia:

  1. Użycie elementu zwanego U-rurką, w której znajduje się ciecz. Podczas pomiaru, kiedy przykładane jest ciśnienie i następuje przesunięcie cieczy wskazuje na wartość różnicy ciśnienia.
  2. Użycie mechanizmu sprężynowego, w którym zasada działania opiera się na zmierzeniu energii potencjalnej danego ciała podawanego działaniu ciśnienia, które na nie napiera z określoną siłą. Mechanizm ten jest zdecydowanie precyzyjniejszy w porównaniu do rozwiązania opartego na cieczy.
  3. Użycie układu opartego na membranie, które pozwala na określenie ciśnienia w oparciu o poziom wychylenia membrany. Niektóre modele dostępne na rynku umożliwiają pomiar ciśnienia względnego, bezwzględnego a także różnicy ciśnień.

Wymienione powyżej rodzaje technologii użytych do mierzenia ciśnienia są w ciągłym użytku. Specyfika sprawia, że technologie sprawdzają się w urządzeniach przeznaczonych do wykonywania różnego rodzaju działań.

Gdzie w głównej mierze wykorzystuje się manometry?

Głównie manometry bardzo często wykorzystywane są w motoryzacji. Bardzo podstawowym wykorzystaniem jest mierzenie ciśnienia w oponach, natomiast profesjonalne serwisy wykorzystują manometry do kontroli zużycia silnika, turbosprężarki, pomiaru ciśnienia oleju silnikowego oraz płynu hamulcowego oraz innych elementów  w których wykorzystywane jest wysokie ciśnienie.

Natomiast motoryzacja to nie jedyna branża w której wykorzystuje się manometry. Bardzo ważne są również w przemyśle, gdzie ich odczyty są bardzo skrupulatnie kontrolowane a ich dokładność musi być na bardzo wysokim poziomie, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom.

Powiązane artykuły
Technologie

Co to jest Google i SEO?

Wyszukiwarka Google wydaje się oczywistym wyborem w celu poszukiwania informacji…
Technologie

Tworzenie i pozycjonowanie stron www

WordPress to system zarządzania treścią. System CMS. Rozpowszechniany jest na…
Technologie

Tłumiki akustyczne jako niezbędne elementy systemów wentylacyjnych

System wentylacyjny to stały element każdego budynku. Jest niezbędny dla…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.