Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę
Dom

Idealny dywan trawnikowy

Każdy posiadacz domu chciałby móc poszczycić się pięknym, estetycznym trawnikiem. Ma to znaczenie zarówno z punktu widzenia wyglądu ogrodu, jak również wygody jego użytkowania. Nieprzyjemna w dotyku, twarda trawa może stanowić problem dla dzieci, dorosłych i czworonogów.

Założenie trawnika – jak to zrobić?

Istnieją dwa rozwiązania: tworzenie naturalnego trawnika z nasion lub rolki bądź wykorzystanie sztucznej trawy ogrodowej. W obydwu przypadkach niezbędne jest odpowiednie przygotowanie podłoża: jego odchwaszczenie oraz wyrównanie. Jednak w przypadku syntetycznego trawnika – nakład pracy się kończy, a jeśli chodzi o naturalną trawę – dopiero zaczyna.

Podczas gdy sztuczna trawa z rolki prezentuje się świetnie już w chwilę po jej rozłożeniu – naturalna roślinność potrzebuje czasu oraz pielęgnacji. Dodatkowo, w początkowej fazie nawet chodzenie po wzbijającym się trawniku nie jest wskazane. To może stanowić duże utrudnienie, gdy masz dzieci lub czworonogi, które po prostu potrzebują pobiegać.

Tradycyjna a sztuczna trawa – wady i zalety

Jedną z najbardziej podstawowych zalet trawy naturalnej jest fakt, że jest żywą rośliną, która – przy odpowiedniej pielęgnacji – może prezentować się naprawdę dobrze. Jednak jest to rozwiązanie dla osób, które mają dużo wolnego czasu i – co to dużo mówić – dryg do ogrodnictwa. Konieczność nawadniania trawnika o określonych porach, we wskazanych cyklach – wiąże się albo z potrzebą stworzenia kosztownego systemu automatycznego, albo ręcznego ustawiania zraszacza. To nie jedyny obowiązek, jaki jest nakładany na właścicieli przydomowych ogródków, jeśli chcą, by ich trawnik wyglądał dobrze.

Dodatkowo niezbędne jest usuwanie zaschniętych liści, nawożenie, a także wertykulacja i aeracja, a w sezonie – regularne koszenie. Oprócz tego nierzadko przed sezonem trzeba zastosować tzw. dosiewki. Wszystkie te zabiegi zajmują naprawdę sporo czasu.

Sztuczna trawa ogrodowa dostępna np. na https://trawa-krajobrazowa.pl/ jest rozwiązaniem, które pozwala nie tylko obniżyć ogólne koszty eksploatacji ogrodu, ale również zapewnia świetny efekt od razu. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą czekać latami, aż trawa zgęstnieje. W przypadku syntetycznego, wykonanego z polipropylenu trawnika – można cieszyć się świetnym efektem w naprawdę krótkim czasie. Niewątpliwą zaletą jest również późniejszy brak konieczności stosowania pielęgnacji.

Trawa z rolki – rozwój przez lata

Ten typ trawnika w pierwotnym założeniu powstał, by umożliwić oszczędność klubom sportowym. Zauważono bowiem, że naturalna murawa jest kosztowna w utrzymaniu i jest mocno zależna od pogody. Jednakże pierwsze trawy syntetyczne nie spotkały się z przychylną opinią branży, gdyż były tworzone na twardych, często metalowych podkładach.

Wraz z biegiem lat, producentom udało się stworzyć wysokiej klasy mieszankę polietylenu i polipropylenu. Te z kolei dały bardzo realistyczny efekt końcowy, a także miękkość porównywalną do prawdziwego trawnika. Sztuczna nawierzchnia ogrodowa (ale również balkonowa czy tarasowa) może być idealnym rozwiązaniem dla osób, którym pielęgnacja ogrodu nie sprawia przyjemności, ale jednocześnie – nie chcą płacić dużych sum pieniędzy firmom ogrodniczym.

Powiązane artykuły
Dom

Półkotapczan w nowoczesnym stylu

Wystrój mieszkania to bardzo ważna sprawa. Odpowiednio urządzone sprawi, iż…
Dom

Jak wybrać stolarkę okienną i drzwiową?

Jeśli Twoje okna dni świetności mają już za sobą, zastąpienie…
Dom

Jak pokazać lub ukryć grzejnik

Dom można porównać do spójnej kompozycji, w której wszystkie elementy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.