Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę

Pisanie prac zaliczeniowych na etapie szkoły wyższej to pewnego rodzaju wyzwanie, z którym nie każdy może się zmierzyć. Poniżej przedstawiamy kilka kroków, dzięki którym Twoje prace zaliczeniowe będą interesujące i merytoryczne.

Prace zaliczeniowe – czyli jak ogarnąć temat?

Dostajesz temat i… piszesz. Niby nic prostszego. Pamiętaj jednak, że z reguły nie powinieneś opierać się wyłącznie na ogólnikowych stwierdzeniach. Jeśli masz temat dotyczący problemu sztuki współczesnej w kontekście np. obrazy uczuć religijnych, nie stwierdzasz ogólnikowo czym są uczucia religijne i liberalna sztuka. Owszem, możesz skupić się na obydwu aspektach, ale jedynie we wstępie. Rolą Twojej pracy nie jest informowanie czytelnika o sprawach, o których wszyscy wiedzą, lecz oryginalne ujęcie tematu i – jeśli istnieje taka możliwość – merytoryczne rozwiązanie danego problemu.

Prace zaliczeniowe oprzyj na planie!

Jeśli chcesz pisać prace zaliczeniowe w sposób zwięzły i uporządkowany, koniecznie stwórz plan pracy. Będzie Ci on bardzo potrzebny! Mało jest osób, które potrafią stworzyć dobry tekst, bez konieczności budowy szkieletu, na którym musi się on oprzeć.

Zaopatrz swój plan w podpunkty. Im jest ich więcej, tym lepiej. Masz w końcu pewność, że wyczerpiesz każdy temat w maksymalny sposób. Nie martw się, jeżeli Twoja praca na zaliczenie odbiega nieco od przyjętego planu. Najważniejsze jest to, by to właśnie ją dobrze napisać.

Prace zaliczeniowe muszą mieć odpowiednią kompozycję!

Nie zapominaj o odpowiedniej kompozycji. Wstęp, rozwinięcie i zakończenie to pojęcia może i dla Ciebie banalne, ale zawsze warto ich konsekwentnie przestrzegać.

Co napisać we wstępie? Najlepiej, niech będzie to komentarz do tematu. Prace zaliczeniowe powinny być uporządkowane w ten sposób, by we wstępie były umieszczone najważniejsze informacje opisujące to, czym będziesz się zajmował w rozwinięciu.

Rozwinięcie powinno opierać się na jasnej (najlepiej w punktach) argumentacji. Każdy punkt powinien wynikać z poprzedniego, tworząc specyficzną, logiczną ciągłość. Jeśli porównujesz coś ze sobą, nie zapominaj o ustaleniu kategorii, w oparciu o które dokonasz porównania.

W zakończeniu wprowadź krótką syntezę wszystkich przedstawionych argumentów. Poprowadź je tak, by były one konsekwentnym poparciem wszystkich tez. Tak napisane prace zaliczeniowe będą nie tylko ciekawe, ale i wiarygodne z punktu widzenia merytorycznego.

Jak pisać dobre prace zaliczeniowe, czyli kilka słów podsumowania

Prace zaliczeniowe nie są wbrew pozorom „batem” nastawionym na biednych studentów. Uczą one jasnego formułowania treści i przekazywania jej w atrakcyjny dla czytelnika sposób. Jeśli nauczysz się dobrze pisać swoje prace, przekonasz się, że ta umiejętność będzie w przyszłości obfitować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *