Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę
Dom

Klimatyzator ścienny czy przenośny?

Coraz gorętsze lata skłaniają wielu z nas do zainteresowania się ofertą producentów klimatyzacji. Sprzęt, który jeszcze do niedawna uważany był za synonim luksusu i przepychu, coraz częściej staje się zwyczajnie niezbędny, na równi z takim wyposażeniem jak pralka, czy lodówka.

Co mamy do wyboru?

Podobnie jak w przypadku innych sprzętów użytkowych na rynku dostępna jest ogromna ilość modeli klimatyzatorów różniących się między sobą mocą, sposobem montażu, a także samym rodzajem klimatyzatora. I to właśnie ten ostatni punkt jest prawdopodobnie najważniejszy przy zakupie klimatyzacji. Określi on dalsze parametry i stanie się swego rodzaju kołem zamachowym całego zakupu.

Co przygotowali dla nas producenci? Na rynku wśród najpopularniejszych domowych klimatyzatorów dostępne są klimatyzatory ścienne i przenośne. Różnią się między sobą praktycznie we wszystkim. Jedynym punktem wspólnym jest osiągany, zamierzony efekt w postaci obniżonej temperatury w pomieszczeniu.

klimatyzator naścienny

Klimatyzatory ścienne, czy przenośne – zasadnicze różnice

Myśląc o klimatyzacji mamy przed oczami zestaw składający się z dwóch elementów. Części wewnętrznej, która odpowiada za cyrkulacje powietrza w pomieszczeniu, czyli za wysysanie nagrzanego i wtłaczaniu zimnego oraz części zewnętrznej, która posiada właściwie wszystkie najważniejsze elementy klimatyzacji, czyli sprężarkę, skraplacz i zawór rozprężny. Umieszczana jest ona poza pomieszczeniem, najczęściej na zewnętrznej ścianie budynku.

Klimatyzator przenośny zasadę działania posiada dokładnie tą samą, jednak całość zapakowana jest w jedno urządzenie, które dowolnie można przemieszczać.

I tu właściwie kończą się zalety klimatyzatorów przenośnych. Liczba wad jest znacznie dłuższa. Z powodu dokładnie tej samej zasady działania co w wersji ściennej, do zapewnienia działania klimatyzatora przenośnego potrzebne jest stałe dostarczanie świeżego powietrza i wyprowadzania ciepłego. Proces ten realizuje się za pośrednictwem elastycznej rury, którą najczęściej wystawia się w oknie. Jednak taki sposób niweluje działanie klimatyzacji. Dodatkowo z powodu zapakowania całego sprzętu w jedno opakowanie stojące wewnątrz pomieszczenia, ten typ klimatyzatora emituje bardzo nieprzyjemny i dokuczliwy hałas.

Klimatyzator ścienny pozbawiony jest tych wad, jednak posiada inne. Po pierwsze montowany jest na stałe. Do działania wymaga on połączenia obu jednostek systemem rur, które najczęściej montowane są w ścianach. Z tego powodu koszt tego modelu wraz z niezbędnym montażem jest z reguły znacznie wyższy niż klimatyzatora przenośnego.

Powiązane artykuły
Dom

Półkotapczan w nowoczesnym stylu

Wystrój mieszkania to bardzo ważna sprawa. Odpowiednio urządzone sprawi, iż…
Dom

Jak wybrać stolarkę okienną i drzwiową?

Jeśli Twoje okna dni świetności mają już za sobą, zastąpienie…
Dom

Jak pokazać lub ukryć grzejnik

Dom można porównać do spójnej kompozycji, w której wszystkie elementy…

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.