Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę
Zdrowie

Kompresjoterapia – w czym może Ci pomóc ucisk?

Choć kompresjoterapia kojarzona jest głównie z żylakami, to może być bardzo pomocna w wielu innych schorzeniach, a nawet odnowie biologicznej. Na czym dokładnie polega i kiedy ją zastosować? Co można zrobić samemu, a o czym musi zadecydować lekarz?

Czym jest kompresjoterapia?

Kompresjoterapia to metda terapii uciskiem, w której wywierany przez mankiet ucisk zmniejsza się od części dystalnej (np. stopy), w kierunku centrum ciała (np. biodra). W terapii wykorzystuje się standaryzowane wyroby medyczne pod postacią rajstop, pończoch, czy specjalnych bandaży. Standaryzacja i certyfikacja wyrobu jest bardzo istotna, bo dzięki niej wiemy z jaką faktycznie siłą materiał wywiera nacisk na nasze tkanki i mamy pewność, że jest on równomierny oraz, że zmienia się stopniowo od części obwodowej, do centralnej.

Pończochy przeciwżylakowe – kto powinien je nosić?

Choć rajstopy, skarpetki, czy pończochy przeciwżylakowe są przeznaczone dla osób już posiadających żylaki, to na stosowanie tych o choćby najmniejszym ucisku mogą się zdecydować również inne osoby. Trzeba mieć świadomość, że choć do chorób żył i obrzęków trzeba mieć skłonność, to nie jesteśmy na nie skazani. Odpowiednie działanie mogą nas uchronić przed ich powstaniem i skutecznie odsunąć w czasie konieczność specjalistycznego leczenia. Kompresjoterapia będzie wskazana dla osób prowadzących siedzący tryb życia, ale też długo utrzymujących inną wymuszoną pozycję i duże napięcie w mięśniach nóg, które będzie zaburzać przepływ płynów w kończynach. Pończochy przeciwżylakowe mogą również śmiało nosić kobiety w ciąży i świeżo upieczone mamy, bo w tych okresach zdecydowanie sprzyjają zaburzeniom pracy żył, nawet jeżeli wcześniej nic by nie wskazywało na skłonność do takich schorzeń. Kolejną grupą pacjentów, którzy mogą skorzystać z terapii uciskiem są sportowcy. Równomierny ucisk wywarty przez materiał na tkanki zapewni lepsze krążenie, a także ułatwi odprowadzenie produktów przemian metabolicznych zachodzących w mięśniach, co pozwoli im na szybszą regenerację.

Jak wspomóc działanie kompresj terapii?

Kompresjoterapia, choć niezwykle skuteczna, to jednak jest gównie formą profilaktyki i utrzymania obecnego stanu rzeczy. Sama w sobie może być wisienką na torcie naszych starań, bez których jednak się nie obejdzie. Powstawanie obrzęków w dużej mierze da się kontrolować dietą. Spożywanie odpowiedniej ilości płynów będzie podstawową kwestią żywieniową w takich chorobach. I nie, nie doprowadzisz tu do zwiększonego zatrzymywania wody. Wręcz przeciwnie. Po pierwsze praca nerek zostanie usprawniona, a po drugie obrzęk to woda zebrana w przestrzeni międzykomórkowej organizmu, ale same komórki nadal potrzebują odpowiedniego nawodnienia. Do tego nie obejdzie się bez aktywności fizycznej. Nie musi być skomplikowana i bardzo wyczerpująca. Nawet zwykły spacer spowoduje wystarczające napięcie mięśni by żyły i naczynia limfatyczne sprawniej odprowadzały zalegające płyny.

Powiązane artykuły
DomZdrowie

Miejsce na pracę w domu

Coraz więcej osób decyduje się na prace w domu. A…
Zdrowie

Jak wspierać funkcjonowanie własnego układu nerwowego?

Współcześnie wymaga się od nas bycia w najlepszej formie, zawsze…
Zdrowie

Higiena intymna - żele, płyny, emulsje - jak kupować?

Temat higieny miejsc intymnych już dawno przestał być tematem tabu….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.