Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę
Blog

Metody wzmacniania gruntów podczas prac budowlanych i ich charakterystyka

Różnego rodzaju prace budowlane, zwłaszcza te zakładające wykopy w gruncie, wymagają zastosowania różnorodnych wzmocnień, które zapewnia bezpieczeństwo prac, a także stabilność podłoża. W zależności do podłoża, na jakim przebiegają prace, a także rodzaju prowadzonych prac, wskazane jest zastosowanie zróżnicowanych metod, najlepiej sprawdzających się w danym przypadku.

Kolumny betonowe

Jedna z powszechnie stosowanych i bardzo skutecznych metod wzmacniania gruntu są kolumny betonowe. Swoją popularność zawdzięczają one przede wszystkim wszechstronnemu zastosowaniu. Można je bowiem używać w niemal każdych warunkach gruntowych, zarówno w gruntach organicznych, luźnych piaskach, jak i miękko-plastycznych glinach, czy nawet gruntach pochodzenia antropogenicznego. Kolumny betonowe odznaczają się bardzo wysoką wydajnością oraz nośnością. Są uniwersalne a ich dużą zaletą jest brak urobku.

Kolumny prefabrykowane

Kolejną powszechnie stosowaną metodą wzmacniania gruntu jest użycie drenów lub kolumn prefabrykowanych. Występują one w postaci wyprofilowanych taśm, które otoczone są geowłókniną. Charakterystyczna konstrukcja kolumn prefabrykowanych gwarantuje swobodny transport wody, w razie załamania drenu w wyniku osiadania podłoża. Kolumny prefabrykowane wzmacniają podłoże, a także zapewniają przepływ wody wzdłuż.

Wgłębne mieszanie gruntu

Jeszcze jedną efektywną metodą wzmacniania gruntu jest technologia wgłębnego mieszania gruntu z zaczynem cementowym. Podczas tego procesu, specjalne mieszadło z dyszą zaopatrzoną w zaczyn cementowy, zostaje wprowadzone w podłoże, gdzie po odwiercie na określoną głębokość, rozpoczyna formowanie kolumny. Mieszadło jest odpowiednio podnoszone oraz obracane, dzięki czemu może równomiernie mieszać cement z gruntem, który po zastygnięciu staje się stabilną, trwałą kolumną z cementogruntu. Najczęściej tę metodę wzmacniania stosuje się w podłożach organicznych, a także gruntach słabych, spoistych.

Powiązane artykuły
Blog

Inwertery do instalacji fotowoltaicznych – do czego służy i jak wybrać odpowiedni?

panele fotowoltaiczne inwertor
Blog

Polska norma PN-85 B-02179 – co to jest i jakie jest jej znaczenie w prowadzeniu prac budowlanych.

Drgania i wibracje pojawiające się podczas prac budowlanych mają ogromne…
Blog

Zalety posiadania znaków firmowych

Prawdopodobnie każdy, widząc charakterystyczny znaczek “ptaszka” czy nadgryzione jabłuszko jest…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.