Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę
Blog

Metody wzmacniania gruntów podczas prac budowlanych i ich charakterystyka

Różnego rodzaju prace budowlane, zwłaszcza te zakładające wykopy w gruncie, wymagają zastosowania różnorodnych wzmocnień, które zapewnia bezpieczeństwo prac, a także stabilność podłoża. W zależności do podłoża, na jakim przebiegają prace, a także rodzaju prowadzonych prac, wskazane jest zastosowanie zróżnicowanych metod, najlepiej sprawdzających się w danym przypadku.

Kolumny betonowe

Jedna z powszechnie stosowanych i bardzo skutecznych metod wzmacniania gruntu są kolumny betonowe. Swoją popularność zawdzięczają one przede wszystkim wszechstronnemu zastosowaniu. Można je bowiem używać w niemal każdych warunkach gruntowych, zarówno w gruntach organicznych, luźnych piaskach, jak i miękko-plastycznych glinach, czy nawet gruntach pochodzenia antropogenicznego. Kolumny betonowe odznaczają się bardzo wysoką wydajnością oraz nośnością. Są uniwersalne a ich dużą zaletą jest brak urobku.

Kolumny prefabrykowane

Kolejną powszechnie stosowaną metodą wzmacniania gruntu jest użycie drenów lub kolumn prefabrykowanych. Występują one w postaci wyprofilowanych taśm, które otoczone są geowłókniną. Charakterystyczna konstrukcja kolumn prefabrykowanych gwarantuje swobodny transport wody, w razie załamania drenu w wyniku osiadania podłoża. Kolumny prefabrykowane wzmacniają podłoże, a także zapewniają przepływ wody wzdłuż.

Wgłębne mieszanie gruntu

Jeszcze jedną efektywną metodą wzmacniania gruntu jest technologia wgłębnego mieszania gruntu z zaczynem cementowym. Podczas tego procesu, specjalne mieszadło z dyszą zaopatrzoną w zaczyn cementowy, zostaje wprowadzone w podłoże, gdzie po odwiercie na określoną głębokość, rozpoczyna formowanie kolumny. Mieszadło jest odpowiednio podnoszone oraz obracane, dzięki czemu może równomiernie mieszać cement z gruntem, który po zastygnięciu staje się stabilną, trwałą kolumną z cementogruntu. Najczęściej tę metodę wzmacniania stosuje się w podłożach organicznych, a także gruntach słabych, spoistych.

Powiązane artykuły
Blog

Polska norma PN-85 B-02179 – co to jest i jakie jest jej znaczenie w prowadzeniu prac budowlanych.

Drgania i wibracje pojawiające się podczas prac budowlanych mają ogromne…
Blog

Zalety posiadania znaków firmowych

Prawdopodobnie każdy, widząc charakterystyczny znaczek “ptaszka” czy nadgryzione jabłuszko jest…
BlogProdukty

Kapsułki Nespresso

Kawa w kapsułkach ma bardzo dużo zwolenników ale i przeciwników….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.