Biznes plan to zdefiniowany w opisowy i numeryczny sposób plan rozwoju biznesowego firmy czy projektu. Jest tworzony dla przedsiębiorstwa w celu oceny opłacalności przedsięwzięcia gospodarczego. Pomysł na biznes to już oczywiście pół sukcesu, jednak dla inwestorów czy instytucji liczą się konkrety – cele i rentowność danego projektu. Dlaczego profesjonalny biznesplan jest tak niezbędny przy uruchamianiu własnego biznesu i jak wygląda biznesplan?
Jak przygotować biznesplan?
Streszczenie w każdego rodzaju pracy powinno być intrygującym i zachęcającym wprowadzeniem do przeczytania całej treści. To pewnego rodzaju wizytówka, dająca ogólny pogląd na „produkt” – czy inwestor będzie chciał wiedzieć, jak wygląda biznesplan dla naszego przedsięwzięcia czy zniechęci się już na początku?
Streszczenie profesjonalnego biznes planu powinno więc zawierać najważniejsze informacje z każdej części biznes planu w skompresowanej formie. Przyjmuje się, że powinno zajmować ok. ¼ stron
Jak wygląda biznesplan – charakterystyka przedsiębiorstwa
Oczywistym wydaje się fakt, że trzeba zapoznać instytucję/inwestora z naszą firmą. Opis firmy pozwoli przybliżyć twoją działalność adresatom biznesplanu. Każdy profesjonalny biznesplan powinien więc zawierać takie informacje, jak:
- Nazwa i forma prawna przedsiębiorstwa
- Przedmiot działalności
- Dane kontaktowe
- Informacje na temat właścicieli
- Wizja, misja i cele do osiągnięcia
- Historia i obecna sytuacja firmy
- Charakterystyka branży
- Analiza SWOT
Jak wygląda biznesplan – opis projektu/inwestycji
Celem firmy jest sprzedaż i zarobek, zatem musi mieć dobrze przygotowaną ofertę, dla której znajdzie odbiorców. Jednak konkurencja jest ogromna, dlatego trzeba udowodnić, że to właśnie nasz pomysł jest wart uwagi inwestorów i potencjalnych klientów. Warto zatem szczegółowo przedstawić opis produktów/usługi/projektu:
- Rodzaj oferty z nazwą
- Opis cech wizualnych i zasad działania
- Zalety, które przekonają innych do zakupu
- Cena (koszty wytworzenia, strategia cenowa)
- Opis rynku przeznaczenia
- Zamierzana wielkość produkcji
Jak wygląda biznesplan – plan sprzedaży i marketingu
W profesjonalnym biznesplanie należy określić, w jaki sposób zamierzasz dotrzeć do klienta? Co trzeba zrobić, aby osiągnąć planowaną sprzedaż? Warto spojrzeć w przyszłość i przemyśleć plan dla firmy za 3,5 lat. W tym punkcie ważne jest zdefiniowanie wszelkich strategii: produktu, cen, dystrybucji i promocji. Czy sprzedaż będzie odbywać się stacjonarnie czy przez Internet? W jakich mediach będziesz promował swój biznes?
Jak wygląda biznesplan – plan zarządzania i działania
Profesjonalny biznesplan powinien zawierać elementy zarządzania i działania w firmie, które przyczynią się do efektywnej realizacji projektu. W tym punkcie znajdzie się np. kapitał ludzki, plan produkcji czy wymogi formalno-prawne. Warto również wspomnieć o naszych współpracownikach: pomocy prawnej, księgowości czy innych istotnych kontrahentach. Niezbędny będzie też plan działania: termin rozpoczęcia prac, określony czas trwania i termin zakończenia.
Jak wygląda biznesplan – plan finansowy
Jak napisać biznes plan bez omówienia finansów? Analiza finansowa jest bez wątpienia kluczowa dla inwestorów czy banku. W profesjonalnym biznesplanie trzeba omówić koszty i przychody firmy. Odnośnie planowanego projektu należy nakreślić nakłady inwestycyjne i źródła finansowania, a także dołączyć aktualne dane finansowe.
Zasadnicze będą prognozy finansowe, zawierające podpunkty takie, jak rachunek zysków i strat, cash flow, bilans, punkt rentowności czy analiza wskaźnikowa. Oszacowanie wartości sprzedaży jest bardzo ważne dla inwestora, więc niezbędna jest rzetelność i prawdziwość naszych danych.
Jak wygląda biznesplan – podsumowanie z ryzykiem
To część, w której możemy przekonać urzędników lub inwestorów, że warto zainwestować w nasz biznes, istnieje duże zapotrzebowanie na nasze usługi i mamy duże szanse na powodzenie. Udowadniamy, że jesteśmy „skazani na sukces”.
Niezbędne załączniki
Należy pamiętać o dołączeniu kluczowej dokumentacji, jak badania rynku, CV, analizy finansowe, harmonogramy czy grafiki.
Po co przygotowywać profesjonalny biznesplan?
Biznes plan jest potrzebny zarówno dla lepszego funkcjonowania firmy, jak i zyskania inwestora czy otrzymania kredytu w banku. Spisanie wizji, misji i celów dla firmy oraz stałe monitorowanie jej działania są kluczowe dla sukcesu w biznesie. Niezbędne jest również zastanowienie się, czy otwarcie przedsiębiorstwa lub wprowadzenie nowego produktu na rynek mają sens – czy koszty nas nie przerosną, czy będziemy mieli nabywców lub czy konkurencja nie jest zbyt duża. Warto wiedzieć, jak dobrze przygotować biznesplan również po to, aby przekonać inwestora do zaangażowania się w nasz projekt lub zyskania dotacji z urzędu.
Cały proces tworzenia profesjonalnego biznesplanu może wyglądać dosyć skomplikowanie i nie każdy wie, jak się za to zabrać. Na szczęście jest rozwiązanie – specjaliści zrobią go za Ciebie! Na biznesplan-24.pl można zamówić wykonanie biznesplanu i studium wykonalności, które pomogą w uzyskaniu np. kredytu deweloperskiego czy finansowania z banku. Profesjonalny biznesplan pomoże Ci w uzyskaniu wsparcia finansowego – nie oddawaj losu w ręce przypadku, zaufaj kompetentnej firmie, która wykona dla Ciebie rzetelny plan na biznes!