Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę
Blog

Polska norma PN-85 B-02179 – co to jest i jakie jest jej znaczenie w prowadzeniu prac budowlanych.

Drgania i wibracje pojawiające się podczas prac budowlanych mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa budynków oraz znajdujących się w nich ludzi, zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie wykonywanych prac. Polskie prawo zakłada odpowiednią diagnostykę prowadzącą do oceny wpływu drgań na otoczenie, a wyznacznikiem tejże oceny jest norma PN-85 B-02170.

Drgania a bezpieczeństwo

Ciężki sprzęt wykorzystywany podczas prac budowlanych, zwłaszcza podczas głębokich wykopów, wszelkiego rodzaju wiercenia, palowania, oraz wykopów, prace górnicze, czy też drogi o dużym natężeniu ruchu emitują drgania. Drgania te mogą mieć zróżnicowany stopień nasilenia, co przekłada się bezpośrednio na ich wpływ na środowisko. To właśnie do oceny szkodliwości tychże drgań służy wspominana już norma PN-85 B-02170. Przed podjęciem prac budowlanych konieczne jest więc dokonanie wszelkich niezbędnych pomiarów, takich jak pomiary nachylenia ścian pobliskich budynków – stosuje się do tego inklinometr, czy też właśnie ocena drgań, na podstawie podanej w ustawie normy.

Na czym polega ocena drgań?

Przystępując do oceny skali oddziaływań drgań na budynki znajdujące się w sąsiedztwie placu budowy, stosowane są zasady dynamiki budowli. Polega to na tym, że konstruuje się model danego budynki, na podstawie którego wykonywane są różnego rodzaju obliczenia. Pozwala to na ocenę konstrukcji tego budynki i jej wytrzymałości na obciążenia dynamiczne i statyczne. Ocena przybliżona pomiaru drgań polega na wykorzystaniu dwóch skali. Skala SWD-I obejmuje budynki jedno i dwukondygnacyjne, do 15 metrów wysokości, natomiast skala SWD-II budynki do 5 kondygnacji. Jeżeli chodzi o ocenę drgań na podstawie normy PN-85 B-02170, tutaj również mamy do czynienia z podziałem na 5 stref, określających oddziaływanie drgań na konstrukcję budynku. Są to:

  • strefa drgań nieodczuwalnych
  • strefa drań odczuwalnych, ale nieszkodliwych
  • strefa drgań odczuwalnych szkodliwych
  • strefa drgań bardzo szkodliwych
  • strefa drgań prowadzących do awarii

Dokonując pomiaru drgań przed przystąpieniem do inwestycji, możliwa jest realna ocena wpływu pac budowlanych na sąsiednią infrastrukturę.

Powiązane artykuły
Blog

Przyjaciele powracają!

„Friends: The Reunion”, czyli „Przyjaciele: Spotkanie po latach”, już 27…
Blog

Depilacja laserowa latem

Depilacja laserowa latem to temat bardzo powszechny jednak wzbudzający wiele…
Blog

Inwertery do instalacji fotowoltaicznych – do czego służy i jak wybrać odpowiedni?

panele fotowoltaiczne inwertor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.