Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę
Dom

Różne grzejniki – płytowe, loftowe, łazienkowe

Grzejniki są obecnie prawdopodobnie najpopularniejszą metodą ogrzewania wnętrz domów i mieszkań. Co ciekawe, obecnie znane nam formy grzewcze to ulepszone techniki pochodzące sprzed wieków! Jakie rodzaje grzejników znamy i skąd się wzięły?

Gorąca skrzynka

Zgodnie z ustaleniami historyków, centralne ogrzewanie jest pomysłem starożytnych Rzymian, jednak jeśli chodzi o grzejniki – te, w formie nam znanej, pojawiły się znacznie później. Wynalazł je Niemiec mieszkający w Rosji w okolicach 1855 roku i nazwał „gorącymi skrzynkami”.

Ciekawostką jest, że grzejniki kanałowe – czyli nic innego jak znane i bardzo lubiane ogrzewanie podłogowe – pierwszy raz w prymitywnej formie zastosowano w 1300 r. p.n.e. w Arzawie na Bliskim Wschodzie. Tego typu formę grzewczą zamocowano w pałacu władcy w Turcji. Zasada działania tego ogrzewania była bardzo prosta: pod powierzchnią podłogi umieszczono specjalne rury, które przekierowywały gorące powietrze z pieca pod stopy mieszkańców pałacu. Zbliżone rozwiązania stosowano między innymi w starożytnej Grecji oraz Rzymie.

Z czego wykonane są grzejniki?

Tego rodzaju produkty można wykonać z wielu rozmaitych materiałów. Niegdyś, w większości przypadków były one żeliwne, jednak obecnie stosuje się również aluminium bądź stalowe płyty. Przykładowo, niektóre popularne grzejniki dekoracyjne łazienkowe marki AG Grzejnik Design (m.in. model Step H) wykonano ze stali.

Mnogość wyboru w tym zakresie sprawia, że każdy może dopasować materiał do indywidualnych preferencji. Chcąc zakupić grzejniki łazienkowe Katowice, warto zwrócić się do sprawdzonej firmy, jak na przykład www.artykulygrzewcze.pl

Grzejniki loftowe, płytowe i łazienkowe – czym się różnią?

Jak już wspominaliśmy, poszczególne rodzaje grzejników różnią się między sobą. Dziś postaramy się wskazać różnice między modelami loftowymi, płytowymi i grzejnikami łazienkowymi.

Pierwsze z nich, grzejniki loftowe (zwane również retro – np. Vulcanico IS od AG Grzejniki Design) to specjalne, stalowe rurki, których długość sięga nawet 6 metrów. Świetnie sprawdzają się we wnętrzach o charakterze industrialnym, a ich elementy grzejne charakteryzują się wysoką mocą. Wyglądem nie przypominają najpopularniejszych modeli grzejników i zapewniają bardzo estetyczny efekt końcowy.

Grzejniki płytowe są z kolei jednym z najbardziej znanych rodzajów kaloryferów. Zastąpiły niegdyś powszechnie użytkowane modele żeberkowe i charakteryzują się znacznie estetyczniejszym wyglądem, a także niższą masą. W tym przypadku, czynnik grzejny przepływa przez spiralę i prowadzi do ogrzania znajdującej się wewnątrz stalowej płytki, odpowiedzialnej za rozprowadzanie ciepła.

Grzejniki łazienkowe mogą przyjmować bardziej klasyczną formę lub charakteryzować się estetycznym, dekoracyjnym wykończeniem. Wskazać można wiele ich rodzajów – między innymi grzejniki poziome, boczne, retro, o profilu prostokątnym, okrągłym bądź z płaską płytą. Bardzo szeroki wybór produktów w tym zakresie posiada producent AG Grzejniki Design – między innymi modele Jolanda, Aggis czy Leonessa.

Powiązane artykuły
DomZdrowie

Miejsce na pracę w domu

Coraz więcej osób decyduje się na prace w domu. A…
Dom

Półkotapczan w nowoczesnym stylu

Wystrój mieszkania to bardzo ważna sprawa. Odpowiednio urządzone sprawi, iż…
Dom

Jak wybrać stolarkę okienną i drzwiową?

Jeśli Twoje okna dni świetności mają już za sobą, zastąpienie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.