Kiedy rozmawiamy o higienie jamy ustnej to w pierwszej kolejności myślimy o paście, szczoteczce i codziennym myciu zębów. Jednak jeżeli chcemy mieć piękny uśmiech i świeży oddech, to musimy pamiętać, że jama ustna to poza zębami również język, dziąsła i inne przestrzenie w naszej buzi.
Jak czyścić język?
Zastanawiałeś się kiedyś po co są te gumowe wypustki na wierzchniej stronie główki szczoteczki do zębów. A no właśnie one mają nam ułatwić mycie języka. Można również kupić odpowiednie końcówki do szczoteczek elektrycznych lub manualne czyściki do języka, które wyglądają jak tradycyjna szczoteczka, ale zamiast włosów mają sylikonowe wypustki. Te wypustki pozwalają dokładnie zebrać nalot z języka, który w dużej mierze jest przyczyną nieświeżego oddechu. Takiej formy skrobaczki używamy podobnie jak myjki do czyszczenia okien. Przykładasz, przeciągasz od tylłu do przodu zbierając w ten sposób cały bród z powierzchni języka.
Irygator stomatologiczny i nici – dbaj o przestrzenie międzyzębowe
Zęby czyścimy chyba wszyscy, ale niestety niewielu z nas robi to prawidłowo. Jednym z często popełnianych Będów jest pomijanie przestrzeni międzyzębowych. Są to miejsca trudnodostępne, praktycznie niewidoczne i z tego względu często zwyczajnie niedomyte. Już sama szczoteczka prawidłowo dobrana może dużo zmienić w ich higienie. Najlepiej sprawdzają się tu szczoteczki soniczne, albo elektryczne, których pracę uzupełni irygator stomatologiczny, nić dentystyczna, czy szczoteczka między zębowa. Co istotne dwa ostatnie nie zajmują dużo miejsca i nic nie szkodzi na przeszkodzie w używaniu ich po każdym spożytym posiłku, a nie tylko podczas porannego i wieczornego mycia zębów. W przeciwieństwie do szczoteczki, nie wpływają one tak bardzo na to co znajduje się na powierzchni zęba, ale pozwalają wyciągnąć to co znalazło się pomiędzy nimi i stwarza idealne warunki do gnicia, rozwoju bakterii i oczywiście psucia naszego oddechu. Irygator stomatologiczny to z kolei urządzenie służące do przepłukiwania wszelkich zakamarów wodą pod bardzo wysokim ciśnieniem dochodzącym nawet do 8 barów. Z jego pomocą wyczyścimy nie tylko to, co zostało między zębami, ale też zadbamy i kieszonki dziąsłowe lub przestrzenie między dziąsłem a protezą, implantem, czy zębem, a aparatem ortodontycznym.
Jak dbać o dziąsła?
Dziąsła same w sobie są dość delikatne i gładkie. Jeżeli odpowiednio dbamy o higienę reszty jamy ustnej, nie powinno być z nimi problemu. Na pewno warto całą jamę ustną dokładnie przepłukać płynem do płukania jamy ustnej, a jeżeli zauważymy kieszonki w dziąśle, w których coś się może zbierać, to warto je czyścić wodą pod wysokim ciśnieniem. Dla zdrowia dziąseł kluczowa będzie też odpowiednia szczoteczka. Zbyt twarda będzie podrażniała dziąsła prowadząc do ich podrażnień i krwawień, a zbyt miękka nie usunie całości zabrudzeń gromadzących się na granicy zęba i dziąsła.