Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę
Finanse

Jak dobrze pożyczać pieniądze, aby nie popaść w długi?

Współcześnie znaczna część społeczeństwa korzysta z kredytów, pożyczek i innych produktów finansowych, które mają za zadanie zwiększyć ich płynność finansową. Niestety jednak nie każdy korzysta z nich w sposób odpowiedzialny, co jest bardzo krótką drogą do wpadnięcia w długi.

Porady dla zadłużonych – jak pożyczać, aby nie być dłużnikiem?

Porady dla zadłużonych nie są przeznaczone jedynie dla dłużników. Mają one za zadanie zwiększać świadomość finansową i tym samym sprawić, aby wiele osób uniknęło trudności związanych z wpadnięciem w długi. Dłużnikiem może stać się każdy, niezależnie od sytuacji życiowej lub finansowej. Wystarczy, że będziemy nieprawidłowo zarządzać budżetem domowym lub będziemy dokonywać nieprzemyślanych, emocjonalnych zakupów. Konsumpcja przyzwyczaiła nas do tego, że rzeczy, których pragniemy lub się nam podobają musimy mieć tu i teraz. Niezależnie od tego, czy nas na nie stać, czy wręcz przeciwnie. Prowadzi to do tego, że bardzo często decydujemy się na skorzystanie z oferty firm pożyczkowych. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że niektórzy z nas nie będą mieli możliwości ich spłacenia.

porady dla zadłużonych

Pośpiech jest złym doradcą

Aby nie stać się dłużnikiem przede wszystkim powinniśmy przestać kupować w sposób emocjonalny. Jeśli długo wyczekiwaliśmy na jakąś promocję, to pamiętajmy, że ona nie ucieknie. A nawet, gdy zakończy się przed terminem otrzymania przez nas wynagrodzenia, to po prostu trudno. Na pewno znajdzie się dla nas produkt, który będzie spełniał nasze oczekiwania w dogodnym dla nas terminie. Jeśli jednak pożyczymy pieniądze pamiętajmy, aby robić to w taki sposób, aby upewnić się, że je spłacimy w wymaganym przez bank/firmę terminie.

Budżet domowy na kontrolowanym

Kolejna kwestia, która jest bardzo ważna przy pożyczaniu pieniędzy, to kontrola budżetu domowego. Spłata kredytu, czy pożyczki musi zostać uwzględniona w nasze stałe koszty. Jeśli tego nie zrobimy może się okazać, że po opłaceniu wszystkich rachunków i dokonaniu potrzebnych zakupów, nasz budżet zostanie wyczerpany. Brak spłaty raty może być wstępem do poważniejszych problemów finansowych. Unikajmy również sytuacji, w której na spłatę zobowiązania bierzemy kolejny kredyt. Wyjście z pętli pożyczkowej może być bardzo trudne i wymagać od nas o wiele więcej wysiłku, niż np. ograniczenie się w wydatkach na jeden miesiąc.

Rozsądek

Biorąc pożyczkę powinien kierować nami przede wszystkim zdrowy rozsądek i zimna głowa. Z emocjonalnych decyzji rzadko wynika cokolwiek dobrego, dlatego zanim weźmiesz pożyczkę przeanalizuj, czy Cię na nią stać.

Powiązane artykuły
Finanse

Bankowość internetowa – wygodne zarządzanie finansami

W obecnych czasach internet przestał być tylko medium służącym do…
Finanse

Płaca minimalna w 2021. Ile wynosi najniższa krajowa? Jaka jest aktualna stawka godzinowa?

Początek roku zwiastuje zmiany na rynku pracy w wynagrodzeniach. Na…
Finanse

Spółki LTD. Czy to dobre rozwiązanie?

Domeną polskich przedsiębiorców jest systematyczne poszukiwanie sposobów na zmniejszenie podatków….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.