Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę
Technologie

Tłumiki akustyczne jako niezbędne elementy systemów wentylacyjnych

System wentylacyjny to stały element każdego budynku. Jest niezbędny dla zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Odpowiada przede wszystkim za dostarczanie świeżego powietrza, jednak bierze również udział w procesie utrzymywania właściwej temperatury. Częstym problemem jest nadmierny hałas generowany przez instalację. Rozwiązaniem jest tłumik akustyczny montowany w instalacji.

Dlaczego tłumik jest potrzebny?

Im nowocześniejszy system wentylacyjny, tym mniejszy hałas generuje. Czy oznacza to, że w najnowszych instalacjach tłumiki akustyczne nie są potrzebne? Nic bardziej mylnego. Nie istnieje system wentylacyjny, który nie generowałby żadnego hałasu. Co powoduje hałas? Po pierwsze jest to centrala wentylacyjna. Jednak należy zauważyć, że dźwięki wydaje również osprzęt systemu wentylacyjnego. Regulatory, przepustnice czy klimatyzatory kanałowe – to wszystkie urządzenia, które podnoszą liczbę decybeli.

tłumiki akustyczne

Warto również podkreślić, że hałas docierający do pomieszczenia przez kanał wentylacyjny niekoniecznie musiał zostać wytworzony w tym kanale. Problematyczne są również dźwięki dochodzące z innych pomieszczeń. Po pierwsze są one uciążliwe dla osób je odbierających. Po drugie natomiast pozbawiają prywatności tych, którzy je wytwarzają. Nie sposób czuć się swobodnie w danym pomieszczeniu, mając świadomość, że wypowiadane słowa docierają do innych miejsc w budynku.

Czym są tłumiki akustyczne?

Wizualnie tłumiki akustyczne przypominają zwykłe, prostokątne, metalowe puszki. Z tą różnicą, że ich dłuższe ściany są odsłonięte. Wewnątrz tłumika znajdują się kanaliki. Sama budowa tłumika powoduje wyciszenie dźwięków, które do nich docierają. Jednak to nie wszystko. Dobre urządzenia tego typu posiadają wyściółkę pochłaniającą dźwięki. Przeważnie jest ona wykonana z wełny mineralnej, jednak wykorzystuje się również inne materiały. Niezwykle ważną cechą tłumików akustycznych jest niepalność. Ogień roznoszący się przez system wentylacyjny to ogromne zagrożenie dla całego budynku. Dlatego też systemy planowane są w ten sposób, aby hamować rozprzestrzenianie się ognia. Z tego względu spełniające normy tłumiki wykonane są z materiałów niepalnych.

Powiązane artykuły
FinanseTechnologie

Elon Musk robi z rynkiem kryptowalut co mu się podoba?

Nie od dziś wiadomo, że jedno słowo tego przedsiębiorcy wystarczy,…
Technologie

Telefonów na rynku jest zbyt dużo, są zbyt duże i zbyt wiele kosztują

Obecny rynek smartfonów nie przestawia się zbyt kolorowo. Mimo, że…
Technologie

Co to jest Google i SEO?

Wyszukiwarka Google wydaje się oczywistym wyborem w celu poszukiwania informacji…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.