Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę
Finanse

Płaca minimalna w 2021. Ile wynosi najniższa krajowa? Jaka jest aktualna stawka godzinowa?

Początek roku zwiastuje zmiany na rynku pracy w wynagrodzeniach. Na początku roku wzrosła praca minimalna na rok 2021. Ile obecnie wynosi najniższa pensja i na jaką stawkę godzinową może liczyć pracownik? Odpowiedź znajdziesz w artykule poniżej.

Zobacz też: Mam plan. Biznesplan!

Co to jest najniższa krajowa?

Osoby, które zostały zatrudnione na podstawie umowy o pracę, mogą liczyć na zabezpieczenie pracownicze, które gwarantuje pensja minimalna, czyli kwota pieniężna, którą minimalnie otrzyma pracownik.

Kto ustala najniższe wynagrodzenie krajowe?

Najniższe wynagrodzenie krajowe ustalane jest w oparciu o ustawę o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, zgodnie z nią Ministerstwo Pracy i Polityki przedstawia Radzie Ministrów. Decyzja podejmowana jest zgodnie z prognozami dotyczącymi cen towarów i usług w przyszłym roku tzw. wskaźnikiem inflacji. Wysokość najniższej krajowej podawana jest w ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Pensja minimalna 2800 brutto ile to netto?

Rząd we wrześniu ustalił, że pensja minimalna w 2021 roku będzie wynosić 2800 brutto, jest to pensja wyższa o 200 zł niż w roku poprzednim. Jednak 2800 brutto na rękę to kwota 2062 zł, w przypadku gdy pracownik zrezygnował z odkładania składek na Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) oraz ma mniej niż 26 lat.

Zobacz też: Spółki LTD. Czy to dobre rozwiązanie?

Na co wpływa najniższa krajowa w 2021 roku.

Wzrost płacy minimalnej generuje wzrost innych świadczeń takich jak: dodatek za pracę w nocy, wynagrodzenie za przestój, minimalne odszkodowanie za mobbing oraz dyskryminację. Odprawę podczas zwolnienia grupowego. Od płacy minimalnej zależna jest również kwota wolna od potrąceń komorniczych oraz składka ZUS dla przedsiębiorców. Wszystkie powyższe czynniki mają realny wpływ na ceny produktów.

Co to jest wynagrodzenie brutto? 💸

Wynagrodzenie brutto to pensja pracownika przed potrąceniem składki ZUS oraz podatku dochodowego. Wysokość potrącenia zależy od rodzaju umowy, wiek oraz dochodów.

Co to jest wynagrodzenie netto? 💰

Wynagrodzenie netto to pensja, którą otrzymuje pracownik po potrąceniu składek i podatków. Jest to kwota, którą otrzymujesz „na rękę”

O ile wzrosła najniższa krajowa w porównaniu do 2020 roku? 💵

Najniższe wynagrodzenie w stosunku do roku poprzedniego wzrosło o 200 zł brutto. Natomiast „do ręki” jest to kwota 141,05 zł.

Powiązane artykuły
FinanseTechnologie

Elon Musk robi z rynkiem kryptowalut co mu się podoba?

Nie od dziś wiadomo, że jedno słowo tego przedsiębiorcy wystarczy,…
Finanse

Bankowość internetowa – wygodne zarządzanie finansami

W obecnych czasach internet przestał być tylko medium służącym do…
Finanse

Spółki LTD. Czy to dobre rozwiązanie?

Domeną polskich przedsiębiorców jest systematyczne poszukiwanie sposobów na zmniejszenie podatków….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.