Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę

Sworznie i tuleje to jedne z najważniejszych elementów konstrukcyjnych maszyn budowlanych. Służą do łączenia dwóch ruchomych elementów w sposób, który umożliwia im obracanie się. To elementy mocno narażone na eksploatację, ze względu na to, że są częściami stale pracującymi.

 

To naturalne, że przy tak dużych obciążeniach, usterki i konieczność wymiany tych części zdarzają się nie rzadko. By podnieść ich żywność, należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy: właściwą konserwację i jakość elementów. Jeśli chodzi o jakość, dobrym przykładem mogą być tuleje i sworznie JCB. Elementy od JCB wykonywane ze starannością, przy użyciu wysokiej jakości materiałów. To przekłada się na ich trwałość i zwiększoną odporność na bardzo duże obciążenia.

 

Sworznie do maszyn budowlanych – jak działają?

 

Sworzeń najczęściej ma postać walca. W połączeniu sworzniowym czyli ruchowym, którego jest częścią, pełni funkcję elementu pośredniczącego. W tym układzie może być pasowany luźno lub ciasno. Pasowanie luźne stosowane jest w połączeniach ruchowych; wałek (sworzeń) obraca się w otworze lub porusza wzdłużnie; pomiędzy nim a otworem istnieje luz. W przypadku pasowania ciasnego najczęściej chodzi o przenoszenie obciążeń; sworzeń jest wciśnięty w otwór.

 

Sworznie do maszyn budowlanych mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów – ze stali, z aluminium, z mosiądzu. Ze względu na ich budowę i pełnione funkcje wyróżnić można kilka rodzajów: sworznie bez łba lub z łbem walcowym (małym bądź dużym), sworznie noskowe i sworznie z czopem gwintowym.

 

Tuleje i tuleje sprężynowe

 

Tuleje, jako elementy budowy maszyn, mają bardzo różne zastosowanie. Najczęściej, razem ze sworzniami, służą do łączenia elementów ruchomych maszyn. Pełnią bardzo ważną funkcję ochronną narzędzi roboczych. Znajdują się w zawieszeniu maszyn, mostkach, ramionach siłownikach czy osiach.

sworznie JCB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *