Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę
Blog

Psychologia terroryzmu. Studium przypadku na studiach wyższych

Terroryzm nie jest zjawiskiem powstałym na przestrzeni kilku ostatnich lat ani też nie jest wyłącznie związany z radykalnym islamem. Terroryzm istnieje niemal od zawsze, zmienia się jedynie jego zasięg oraz brutalność. W celu przeciwdziałania temu zjawisku wykorzystuje się obecnie wszelkie możliwe narzędzia oraz różne dziedziny nauk. Jedną z nich jest psychologia, będąca podstawą nowej specjalności studiów wyższych – Psychoterroryzmu.

Psychologiczna sfera terroryzmu

Dogłębne poznanie zjawiska terroryzmu i przygotowanie odpowiednich mechanizmów pozwalających na szybkie rozpoznanie niebezpieczeństwa może w dużym stopniu przyczynić się do zminimalizowania skutków zamachu terrorystycznego, a nawet do jego udaremnienia. Studia licencjackie Psychoterroryzm w warszawskiej Uczelni Techniczno-handlowej im. Heleny Chodkowskiej (UTH) mają za zadanie przygotować w praktyczny sposób specjalistów ds. terroryzmu do skutecznej walki i zapobiegania wszelkim przejawom międzynarodowego terroryzmu.

Studia licencjackie Psychoterroryzm w UTH

Psychologia to nauka badająca przede wszystkim mechanizmy i prawa rządzące psychiczną sferą człowieka, a także oddziaływanie zjawisk psychicznych na stosunki międzyludzkie. Wszelkie działania terrorystyczne mają silne podłoże psychologiczne, dotyczące zwłaszcza sfery emocjonalnej. Innowacyjne i jedne z pierwszych w Polsce studia licencjackie Psychoterroryzm pozwolą studentom zgłębić związki istniejące pomiędzy terroryzmem a ekstremizmem, poznać zewnętrzne oraz wewnętrzne motywy przeprowadzania aktów terrorystycznych, a także zbadać psychologiczne etapy terroryzmu. Takie umiejętności zdobyte podczas studiów pozwolą absolwentom UTH w przyszłości skutecznie przeciwdziałać międzynarodowemu terroryzmowi oraz udaremniać wszelkie próby przeprowadzenia aktów terroru.

Narzędzia i techniki zwalczania terroryzmu

Psychologiczny charakter studiów licencjackich o specjalności Psychoterroryzm ma przede wszystkim zapewnić przyszłym specjalistom z tej dziedziny niezbędne narzędzia oraz techniki psychologiczne pozwalające na skuteczne wykrywanie zagrożeń, ulepszanie mechanizmów związanych z podejmowaniem często trudnych decyzji, a także utrudnianie działalności terrorystycznej w różnych sferach międzynarodowej społeczności.

Z uwagi na coraz większą eskalację działań terrorystycznych oraz nieobliczalność poczynań zamachowców, walka z tym zjawiskiem z roku na rok staje się coraz trudniejsza. Brakuje również specjalistów wyposażonych w odpowiednią wiedze oraz umiejętności, którzy mogliby podjąć skuteczną walkę z globalnym terroryzmem. Studia licencjackie Psychoterroryzm to odpowiedź szkolnictwa wyższego na braki personalne w tej sferze oraz reakcja na bardzo dynamiczny rozwój terroryzmu, który, wcześniej czy później, dotrze również do Polski.

Specjalność Psychoterroryzm przygotowuje absolwentów do pracy m.in. w państwowych instytucjach zajmujących się profilaktyką oraz zwalczaniem terroryzmu.

Powiązane artykuły
BlogProdukty

Kapsułki Nespresso

Kawa w kapsułkach ma bardzo dużo zwolenników ale i przeciwników….
Blog

Co warto wiedzieć o alkomatach?

Do tego, aby kupić alkomat, wielu kierowców nie trzeba już…
Blog

Jak zwiększyć zyski w firmie?

Własna działalność gospodarcza wiąże się z koniecznością szukania intratnych źródeł…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.