Publikujemy dla was

artykuły i informacje 24 na dobę

Kasze pojawiły się w polskiej kuchni bardzo dawno temu i serwowane były nawet, gdy Polski nie było jeszcze na mapie. W XIX wieku po upowszechnianiu się ziemniaków stopniowo zaczęły one znikać ze stołów. W dzisiejszych czasach kasza najczęściej kojarzona jest z kuchnią ubogich ludzi.

Kasza jaglana

Kasza jaglana po bardzo długiej przerwie zaczyna powracać do łask. W dzisiejszych czasach jest to prawdziwy hit dla osób, które są na diecie bezglutenowej. Właściwości kaszy jaglanej doceniają także osoby, które muszą zmagać się z różnego typu alergiami. Kasza jaglana jak powszechnie wiadomo powstaje z łuskanego ziarna prosa.

Jakie są właściwości kaszy jaglanej?

Jaglana kasza ma przede wszystkim właściwości antywirusowe, między innymi dlatego też bardzo często podaje ją się przy przeziębieniach. Jaglana kasza bardzo pozytywnie działa na stawy i niesłychanie korzystnie wypływa na wygląd skóry, włosów i paznokci. Obecnie popularną jaglankę najczęściej przyrządza się na słodko. Na polskich stołach króluje głównie w postaci ciepłego śniadania z dodatkami owoców, przypraw, orzechów i bakalii. Kasza jaglana doskonale sprawdzi się także w deserach.

Kasza pęczak

Według najnowszych statystyk w Polsce najwięcej produkuje się kaszy jęczmiennej, która dostępna jest w wielu odmianach. Na półkach sklepowych możemy spotkać kaszę pęczak, jęczmienną perłową oraz jęczmienną łamaną. Najwięcej wartości odżywczych ma oczywiście pęczak, która przez bardzo wiele długich lat traktowana była jako coś gorszego. Kasza pęczak w Polsce stała się niesłychanie popularna przede wszystkim w postaci dań a la risotto oraz smacznych sałatek z oryginalnymi dodatkami. Bardzo dawno temu kasza pęczak używana była przede wszystkim do kutii – specjalnego wigilijnego deseru o wschodnim rodowodzie. Warto wspomnieć również i o tym, że pęczak dodaje się także do krupniku, czyli przepysznej zupy, której historia sięga nawet kilkaset lat. Pęczak jest również wspaniałym dodatkiem do mięs i różnorodnych sosów.

Właściwości pęczaku

Smakowe właściwości pęczaku to nie jedynie zalety tej niesamowitej kaszy. W żadnym wypadku nie można zapominać także o walorach zdrowotnych. Jak wcześniej zostało wspomniane to właśnie pęczak ma największą ilość minerałów i witamin spośród wszystkich odmian kasz jęczmiennych. Pęczak to przede wszystkim olbrzymia dawka białka i błonnika. Jest to najlepsze danie dla osób cierpiących na nadciśnienie i osób, które na co dzień muszą zmagać się z bardzo wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Pęczak bardzo pozytywnie wpływa także na pracę całego układu nerwowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *